لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

آمریکا می‌گوید در صورت حمله به اوکراین تحریم‌های بی‌سابقه‌ای در انتظار روسیه خواهد بود


آرشیو
آرشیو

پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که ولادیمیر پوتین تصمیم خود را برای حمله به اوکراین گرفته است، دولت ایالات متحده بار دیگر در مورد تجاوز نظامی مجدد روسیه به اوکراین هشدار داد.

دولت رئیس جمهوری بایدن، که رهبری جهانی را برای مقابله با تهاجم احتمالی مجدد روسیه به اوکراین بر عهده دارد، همچنان نسبت به وقوع این حمله و پیامدهای آن هشدار می‌دهد. کامالا هریس، ‌معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، در دیدار با ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، گفت که ایالات متحده تهدیدات علیه اوکراین را جدی می‌گیرد و متعهد است اگر روسیه به اوکراین حمله کند، هزینه‌های اقتصادی و مالی بسیاری شدیدی را بر مسکو اعمال کند.

کامالا هریس گفت: «همان طور که امروز به متحدان‌مان در سراسر جهان گفتم، ایالات متحده اهمیت تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین را جدی می‌گیرد و ایالات متحده در این زمینه در کنار اوکراین ایستاده است. اگر روسیه بار دیگر به کشور شما حمله کند ... تحریم‌های اقتصادی سریع و شدیدی را اعمال خواهیم کرد.»

آقای زلینسکی نیز از حمایت ایالات متحده برای برنامه اعمال تحریم‌ها و ارائه کمک به کشورش قدردانی کرد.

خانم هریس در سخنانش در کنفرانس امنیتی مونیخ به روسیه، که تصمیم گرفته است در اجلاس امسال در مونیخ شرکت نکند، هشدار داد و گفت که ایالات متحده و شرکای‌ آن تدابیر گسترده‌ای را برای اعمال تحریم‌های سنگین مالی و کنترل صادرات،‌ تحریم موسسات مالی و صنایع مهم روسیه، و همدستان کسانی که به این تهاجم بی‌دلیل کمک کرده‌اند، آماده کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، عصر جمعه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت که ولادیمیر پوتین تصمیمش را برای انجام تهاجم نظامی مجدد به روسیه گرفته است.

آقای بایدن اعلام کرد که او «اطمینان دارد» روسیه تصمیم گرفته به اوکراین حمله کند و افزود ایالات متحده نیرویی برای نبرد اعزام نمی‌کند ولی به حمایت از مردم اوکراین ادامه می‌دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین با اشاره به استقرار گسترده نیروهای روسیه در تمامی مرزهای اوکراین گفت که آنها احتمالا در روزهای آینده حمله می‌کنند.

امروز همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مونیخ با وزرای گروه هفت شرکتکننده در اجلاس امنیتی مونیخ دیدار کرد.

با محتمل شدن حمله روسیه به اوکراین، یکی دیگر از معاونین شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره احتمال حملات سایبری به نهادها و زیر ساخت‌های آمریکا و متحدینش هشدار داد. همچنین گفت روسیه مسوول حملات سایبری اخیر به اوکراین است.

آقای پوتین امروز با حضور در بلاروس در همسایگی اوکراین بر رزمایش مشترک روسیه با بلاروس که در آن از موشک‌های قابل حمل کلاهک هسته ای استفاده شد نظارت کرد.
در این رزمایش یگان‌های نیروی هسته‌ای روسیه موشک‌های کروز یا همان هدایت شونده و بالستیک را به گفته وزارت دفاع روسیه با موفقیت آزمایش کردند.

روسیه نزدیک به صد و پنجاه هزار نیروی رزمی به همراه انواع تجهیزات نظامی آفندی در اطراف اوکراین جمع کرده است.

در اوکراین هم رهبران جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین یک روز پس از دستور تخلیه زنان و کودکان به روسیه با اشاره به تهدید حمله قریب الوقوع نیروهای دولتی اوکراینی، بسیج کامل نظامی را اعلام کردند. دولت مرکزی در کی یف صراحتا این اتهام را رد کرد و به همراه واشنگتن می گویند افزایش گلوله باران در سراسر خط آتش بس در این هفته بخشی از طرح روسیه برای ایجاد بهانه ای برای تهاجم به اوکراین است.

اوکراین پیشتر گفته بود که یکی از سربازانش کشته شده است. منطقه دونباس در شرق اوکراین که شامل دو استان لوهانسک و دونتسک است از سال ۲۰۱۴ تاکنون عملا در کنترل جدایی طلبان مورد حمایت کرملین است.

XS
SM
MD
LG