لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

لوید آستین: آمریکا و متحدان «راه دور شدن از فاجعه» را به پوتین پیشنهاد کرده‌اند


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا

وزیر دفاع آمریکا در ادامه سفر اروپایی خود از بلژیک راهی لهستان شد و روز جمعه با وزیر دفاع این کشور دیدار کرد. تقویت توان دفاعی لهستان و اوکراین در مقابل تخاصم‌ روسیه، از محورهای اصلی این دیدار بود.

لوید آستین علاوه بر تاکید بر ادامه حمایت‌های دفاعی از اوکراین اعلام کرد ایالات متحده ۲۵۰ تانک پیشرفته آبرامز به لهستان می‌دهد. وی همچنین گفت که آمریکا و متحدان برای هر گزینه‌ای که روسیه انتخاب کند، آمادگی دارند.

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر این که تعرض بیشتر روسیه به اوکراین ناقض اصل تمامیت ارضی و مایه درگیری است، افزود: «اگر روسیه بیش از این به اوکراین تجاوز کند، لهستان ممکن است شاهد ده‌ها هزار شهروند اوکراینی بی‌خانمان باشد که تلاش می‌کنند خود و خانواده شان را از جنگ دور کنند.»

لوید آستین افزود: «هنوز زمان و مکان کافی برای دیپلماسی وجود دارد. ایالات متحده هماهنگ با متحدان و شرکا از جمله لهستان، به آقای (ولادیمیر) پوتین راهی برای دور شدن از فاجعه و به سمت امنیت بیشتر، پیشنهاد کرده است. هر راهی که او انتخاب کند، ایالات متحده، متحدان و شرکا برای آن آماده هستند.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین با کنایه گفت، رئیس جمهوری روسیه می‌خواست قدرت ناتو تضعیف شود، ولی حالا متحدان سازمان آتلانتیک شمالی در هماهنگی و اتحاد کامل هستند.

به گفته او، ایالات متحده همچنان به ارسال کمک‌های دفاعی به اوکراین ادامه می‌دهد. وی با اشاره به اجلاس روزهای گذشته وزیران دفاع ناتو در بروکسل افزود: «تمامی اتحاد در کنار اوکراین است و از تمامیت و حق حاکمیت بر خود، حق رابطه با همسایگان و دیگر کشورهای جهان دفاع می‌کند.»

وزیر دفاع ایالات متحده گفت پوتین نمی‌خواست ناتو قدرت بیشتری در نزدیکی مرزهای روسیه متمرکز کند، اما از این به بعد شاهد این مساله خواهد بود.

لوید آستین همچنین با نیروهای آمریکایی حاضر در لهستان دیدار می‌کند و پس از آن راهی لیتوانی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG