لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۲ بدون حضور روسیه آغاز به‌کار کرد


نمایی از بیرون هتل بایِریشِر هوف، محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۲
نمایی از بیرون هتل بایِریشِر هوف، محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۲

پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ عصر جمعه ۲۹ بهمن به وقت محلی در هتل بایریشه هوف در مونیخ آلمان با حضور رهبران جهان و سخنرانی دبیرکل سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با اشاره به امکان بروز فجایع بر اثر اشتباهات محاسباتی، بحران‌های جهان امروز را پیچیده‌تر از دوران جنگ سرد توصیف کرد.

در جریان این نشست سه روزه میزگردها و جلسات مختلفی برگزار می‌شود و بررسی مسائل امنیتی جهان، از جمله بحران اوکراین، در دستور کار این کنفرانس است.

کنفرانس امنیتی مونیخ امسال بعد از دو سال برگزاری به صورت مجازی به‌دلیل شیوع کرونا، به صورت حضوری برگزار می‌شود. در کنفرانس امسال همچنین، بر خلاف ۳۰ سال گذشته، هیچ مقامی از روسیه حضور ندارد.

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا در این نشست، ایالات متحده را نمایندگی می‌کند و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا او را همراهی می‌کند.

انتظار می‌رود تمرکز گفت‌وگوها در کنفرانس امسال بحران جاری میان روسیه و اوکراین باشد.

آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان در نشست امروز در همین زمینه گفت، تجمع سربازان روسیه در نزدیکی مرز اوکراین تهدیدی مطلقا غیرقابل‌قبول علیه اوکراین و همه است.

پیش از آغاز کنفرانس، کامالا هریس و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار، معاون رئیس جمهوری آمریکا به روسیه هشدار داد که حمله به اوکراین «عواقب شدیدی» برای مسکو به همراه خواهد داشت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در این نشست روز جمعه رهسپار آلمان شد.

پیش از این گمانه زنی‌هایی درباره احتمال دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا در این نشست مطرح شده بود، اما ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که چنین دیداری انجام نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG