لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

کاخ سفید: وضعیت در اوکراین را زیر نظر داریم؛ روسیه ممکن است هر لحظه حمله کند


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که تیم امنیت ملی آمریکا رئیس جمهوری بایدن را مرتبا در جریان تازه‌ترین اطلاعات در مورد تحولات مرتبط با بحران اوکراین قرار می‌دهد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به نظارت بر وضعیت تحولات اوکراین ادامه می‌دهد و تیم امنیت ملی رویدادهای آن منطقه را بی‌وقفه به اطلاع او می‌رساند.

بنا بر این بیانیه، تیم امنیت ملی آمریکا بار دیگر تأکید کرده است که روسیه ممکن است «هر زمان به اوکراین حمله کند.» قرار است رئیس جمهوری آمریکا فردا یک جلسه شورای امنیت ملی را درباره وضعیت اوکراین تشکیل خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در جریان جلسات کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در کنفرانس امنیتی مونیخ با شماری از رهبران جهان - از جمله ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهوری اوکراین، اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، اولاف شولتس صدراعظم آلمان، رهبران کشورهای بالتیک شامل نخست وزیر استونی و رؤسای جمهوری لتونی و لیتوانی، و دیگر متحدان و شرکای آمریکا - به‌روزرسانی را دریافت کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۹ بهمن در یک سخنرانی اعلام کرد که او «اطمینان دارد» روسیه تصمیم گرفته است به اوکراین حمله کند و افزود ایالات متحده نیرویی برای نبرد اعزام نمی‌کند ولی به حمایت از مردم اوکراین ادامه می‌دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در کاخ سفید گفت: «نیروهای روسیه در حال حاضر تمامی مرزهای اوکراین را محاصره کرده‌اند و ما فکر می‌کنیم در هفته یا روزهای آینده حمله می‌کنند. به باور ما آن‌ها به کی‌یف پایتخت اوکراین حمله خواهند کرد که میزبان ۲.۸ میلیون شهروند بیگناه است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «با اطمینان می‌‌گویم اگر روسیه این برنامه را دنبال کند، مسئول جنگی فاجعه‌بار، عمدی و غیرضروری است.»

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در سفر به لیتوانی ضمن تاکید بر پشتیبانی مستمر ایالات متحده از هم‌پیمانانش، ابراز امیدواری کرد که روسیه راه دیپلماسی را در پیش بگیرد.

لوید آستین در جریان کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع لیتوانی که روز شنبه ۳۰ بهمن برگزار شد گفت که متحدان آمریکا و همچنین ولادیمیر پوتین باید بدانند که ایالات متحده در کنار متحدان خود می‌ایستد.

وزیر دفاع ایالات متحده افزود: «همان‌گونه که این هفته در بروکسل تاکید کردم، ما تعهدات خود به ناتو و متحدان را جدی می‌گیریم. تعهد ما به اصل پنجم [ناتو]، آهنین است. ما نیروهای اضافی برای کمک به متحدان ناتو فرستاده‌ایم و هزاران نیرو هم در حال آماده‌باش هستند تا اگر ناتو نیروهای واکنش خود را فعال کرد، اعزام شوند.»

بر اساس اصل پنجم پیمان ناتو، چنان‌چه یکی از کشورهای عضو این پیمان مورد حمله قرار گیرد، سایر اعضا باید از آن دفاع کنند.

نیروهای روسیه در مرزهای آبی و زمینی اوکراین حضور پرشماری دارند. برآوردها حاکی از حضور حدود ۱۵۰ هزار نیرو و تجهیزات نظامی روسیه در مرز بلاروس، اوکراین، و شبه‌جزیره کریمه دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG