لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

استعفای نخست وزیر اوکراین پذیرفته شد


در بیانیه نخست وزیر اوکراین آمده است وی می خواهد مردم را به «مصالحه سیاسی-اجتماعی» تشویق کند.

آخرین خبرها حاکی است پارلمان اوکراین مجموعه قوانین بحث انگیزی را که اعتراضات عمومی را محدود می سازد فسخ کرده است؛ و میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین، اعلام کرد که به منظور حفظ وحدت ملی استعفا داده است. استعفای وی پذیرفته شده است.

وبسایت دولت اوکراین روز سه شنبه با اعلام این خبر، بیانیه ای از میکولا آزاروف منتشر کرد که می گوید بعد از دو ماه تظاهراتی که اخیراً با درگیری های خشونت بار میان مردم و پلیس همراه شده، وی مردم را به «مصالحه سیاسی-اجتماعی» تشویق می کند.

آقای آزاروف نوشته امیدوار است استعفای وی، که باید مورد موافقت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری قرار گیرد، فرصتی برای پایان مسالمت آمیز بحران سیاسی در کشور فراهم کند.

روز دوشنبه، آقای یانوکوریچ موافقت کرد قوانین ضدتظاهرات را – که خود موجب اعتراضات بیشتر مردم در کیف و دیگر شهرها شد – لغو کند.

این خبر پس از دیدار رئیس جمهوری با رهبر مخالفان اعلام شد، اما آقای یانوکوویچ گفت تنها در صورتی با عفو بازداشت شدگان موافقت می کند که تظاهرکنندگان از همه ساختمان های دولتی که در سراسر کشور اشغال کرده اند، خارج شوند.

تظاهرکنندگان ساختمان وزارت دادگستری را – که یک شبانه روز در تصرف داشتند – تخلیه کردند؛ اما گفتند چنانچه در بن بست سیاسی با دولت پیشرفتی حاصل نشود، بار دیگر ساختمان را اشغال خواهند کرد.

آرسنی یاتسنیوک، رهبر اوپوزیسیون اوکراین، پیشنها آقای یانوکویچ برای نخست وزیری را رسماً رد کرد. روشن نیست وی با پیشنهاد اخیر دولت مبنی بر لغو قانون ضدتظاهرات چه برخوردی خواهد داشت.

تظاهرکنندگان اوکراینی از اواخر ماه نوامبر که آقای یانوکوویچ برای تحکیم پیوند با روسیه از توافق تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد، خیابان های کیف و دیگر شهرهای کشور را اشغال کرده اند.

کاخ سفید می گوید جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا تلفنی از آقای یانوکوویچ خواسته است تا از پارلمان بخواهد قوانین ضدتظاهرات را لغو کند و برای جلوگیری از خشونت و پایان دادن به تنش ها، با اپوزیسون همکاری کند.
XS
SM
MD
LG