لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

هشدار وزیر دادگستری اوکراین به اعلام وضعیت فوق العاده


رهبران اپوزیسیون پیشنهادهای رئیس جمهوری را برای مصالحه کافی نمی دانند، و خواهان امتیازات بیشتری هستند.

وزیر دادگستری اوکراین هشدار داد اگر تظاهرکنندگان ساختمان آن وزارتخانه را ترک نکنند، وی وضعیت فوق العاده اعلام خواهد کرد. معترضان شامگاه یکشنبه به وزارت دادگستری در کیف حمله بردند و آن ساختمان را اشغال کردند.

روز دوشنبه اولنا لوکاش، وزیر دادگستری در تلویزیون اوکراین همچنین هشدار داد چنانچه ساختمان وزارت دادگستری به دولت بازگردانده نشود، وی خواستار پایان دادن به گفتگوها میان گروه اپوزیسیون با ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری خواهد شد.

رهبران اپوزیسیون پیشنهادهای آقای یانوکویچ را برای پایان دادن به تظاهرات – که دارد به نقاط شرقی کشور و مناطق حامی وی هم کشیده می شود – کافی نمی دانند. رئیس جمهوری اوکراین پیشنهاد کرده است آرسنی یاتسنیوک، رهبر مخالفان از حزب «سرزمین پدری» نخست وزیر شود، و ویتالی کلیچکو، قهرمان پیشین بوکس و رهبر حزب «ائتلاف دموکراتیک اوکراین برای اصلاحات» معاونت وی را برعهده گیرد.

آقای یاتسنیوک خطاب به جمعیت گفت اوپوزیسیون از پذیرفتن مسئولیت های سیاسی بیشتر «نمی ترسد»؛ ولی درخواست های دیگری هم دارد که آقای یانوکوویچ باید آنها را برآورده سازد، از جمله انتخابات زودهنگام، آزادی معترضان زندانی و لغو قوانین ضدتظاهرات.

تظاهرکنندگان از ماه نوامبر که آقای یانوکوویچ برای تحکیم پیوندها با روسیه از توافق تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد، خیابان های کیف و دیگر شهرهای کشور را اشغال کرده اند.اوکراین: وضعیت فوق العاده اعلام می کنم!
XS
SM
MD
LG