لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

روسیه قیمت گاز صادراتی به اوکراین را کاهش می دهد


روسیه قول داده است قیمت صادرات گاز طبیعی به اوکراین را یک سوم پایین آورد و ۱۵ میلیارد دلاربه آن وام بدهد. در همین حال، طرفداران اتحادیه اروپا به تظاهرات در پایتخت و شهرهای دیگر اوکراین ادامه می دهند.

کمک روسیه روز سه شنبه درپی دیداری بین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و ویکتوریانوکوویچ همتای اوکراینی او در مسکو اعلام شد.

پوتین گفت روسیه قیمت گاز صادراتی به اوکراین را به ۲۶۸ دلار و ۵۰ سنت برای هر یک هزار متر مکعب کاهش خواهد داد.

او گفت این اقدامی موقتی است وافزود روسیه ۱۵ میلیارد دلار از صندوق رفاه ملی خود در اوراق بهادار دولت اوکراین سرمایه گذاری خواهد کرد.

اوکراین برای پرهیز از ورشکستگی به دست کم ۱۰ میلیارد دلا رنیاز دارد.

دیدارپوتین و یانوکوویچ بر زمینه ای از اعتراضات ضد دولتی در اوکراین صورت می گیرد، که ماه پیش آغاز شد، زمانی که یانوکوویچ از امضای توافقنامه بازرگانی با اتحادیه اروپا به سود روابط نزدیکتر با روسیه خودداری کرد.

روز دوشنبه، حزب حاکم اوکراین در نشانه ای از قصد رهبری به آرام ساختن طرفداران اتحادیه اروپا، خواهان تغییرات عمده ای در کابینه شد.

قانونگذاران عضو حزب یانوکوویچ با میکولا آزاروف نخست وزیر ملاقات کردند و خواهان یک ترمیم ۹۰ درصدی در دولت شدند.

پیشتر، یانووکویچ در کوشش برای کاهش تنش امتیازاتی را پیشنهاد کرد، از جمله برکناری مقامات ارشد بر سرخشونت پلیس علیه معترضین. اما اپوزیسیون طرفدار اتحادیه اروپا چنین اقداماتی را رد کرد و خواهان استعفای آزاروف، و نیز برگزاری انتخابات زودرس ریاست جمهوری و پارلمانی شده است.

خودداری یانوکوویچ از امضای پیمان سیاسی و بازرگانی با اتحادیه اروپا، اوکراین را با بزرگترین بحران سیاسی در یک دهه روبرو کرده است. او گفته است فشار تجارتی روسیه به این معنا است که وی نخست باید مناسبات با همسایه شرقی خود را سروسامان دهد.

روسیه با قرارداد با اتحادیه اروپا، که اوکراین را به طرف غرب سوق خواهد داد به شدت مخالفت کرده است.

دولت اوکراین، که برای تقویت اقتصاد خود ۲۰ میلیارد دلار کمک خارجی درخواست کرده، به تظاهر کنندگان اطمینان داده است که سرانجام توافقنامه با اتحادیه اروپا را امضا خواهد کرد.

اما اتحادیه روز یکشنبه مذاکرات را ناگهان به حال تعلیق درآورد و گفت رهبری اوکراین صادق نیست. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در جلسه ای در بروکسل آمادگی خود را برای امضای توافقنامه تکرارکردند، اما گفتند گام بعدی را باید کیف بردارد.
XS
SM
MD
LG