لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

درگیری پلیس و معترضان در اوکراین


تظاهرکنندگان اوکراینی روز یکشنبه در کیف، با پلیس ضد شورش درگیر شدند. این درگیری هنگامی رخ داد که حدود صد هزار نفر از شهروندان اوکراین علیه قانون جدید تجمعات، گردهم آمدند. این قوانین با هدف جلوگیری از تظاهرات ضد دولتی است.

در جریان تظاهرات روز یکشنبه، گروهی از فعالان رادیکال به پلیس حمله کردند و گروه دیگر تظاهرکنندگان به سوی ساختمان پارلمان اوکراین یورش بردند که در محافظت ردیفی از ماموران پلیس و اتوبوس بود.

تظاهرکنندگان ماسک و کلاه های محافظ پوشیده بودند و برخی هنگام حمله به پلیس نارنجک های دست ساز و کپسول ضدحریق در دست داشتند.

ویتالی کلیتشکو، قهرمان سابق بکس جهان و یکی از رهبران کلیدی اپوزیسیون روسیه که در راهپیمایی اصلی سخنرانی کرد سعی کرد تظاهرکنندگان را از حمله به پلیس بازدارد.

آقای کلیتشکو، پیشتر در جریان تظاهرات روز یکشنبه قوانین جدید را محکوم کرد. این قانون که هفته گذشته با حمایت طرفداران رئیس جمهور ویکتور یانوکویچ در پارلمان تصویب شد، تقریبا هرگونه تجمع و تظاهرات را ممنوع می کند.

قانون جدید بازداشت تظاهرکنندگانی که کلاه و ماسک داشته باشند را مجاز می کند و به مقامات امکان می دهد کسانی را که ساختمان های عمومی را مسدود کند، تا پنج سال به زندان افکنند.

این قانون همچنین عنوان جدید «مامور خارجی» را معرفی کرده تا به گروه های غیردولتی اطلاق شود که از خارج بودجه دریافت می کنند.

آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی تصویب قانون جدید در اوکراین را سرزنش کرده و آن را ضد دمکراتیک خوانده اند.

تظاهرکنندگان مخالف دولت خیابان های کیف و دیگر شهرهای اوکراین را از ماه نوامبر صحنه اعتراض به دولت کردند. اعتراضات پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری از امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا سرباز زد و در عوض از مناسبات بیشتر با روسیه دفاع کرد.

از آن زمان، مسکو وعده بخشش وام ۱۵ میلیارد دلاری اوکراین و همچین کاهش بهای گاز صادراتی خود به اوکراین را داده است.
XS
SM
MD
LG