لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

اشتون: یانوکوویچ پیمان تجارتی با اتحادیه اروپا را امضا می کند


کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید ویکتوریانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین قصد دارد توافقنامه تجارتی و همکاری با اتحادیه اروپا را امضا کند.

آشتون که روز پنجشنبه در بروکسل در پی دیداری با یانوکوویچ در کیف با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: روشن است با امضای توافقنامه مشکلات کوتاه مدت اقتصادی و مالی که اوکراین با آنها روبرواست، می تواند کاهش پیدا کند.

در این میان، اعتراضات ضد دولتی ادامه دارد و تظاهر کنندگان بر روابط نزدیکتربا اتحادیه اروپا تاکید می کنند.

پس از آن که پلیس ضد شورش اوکراین روز چهارشنبه با هزاران معترض در میدان استقلال کی اف روبرو شد، آمریکا عملیات پلیس را محکوم کرد و گفت پاسخ به آن، از جمله وضع تحریم، را بررسی می کند.

رهبران اپوزیسیون در کیف پیشنهاد یانوکوویچ را برای مذاکره جهت پایان دادن به اعتراضات علیه خودداری او از امضای قرار داد تجارتی با اتحادیه اروپا، به سود تقویت روابط با روسیه، رد کرده اند.

یانوکوویچ شام چهارشنبه دعوتنامه ای برای گفت وشنود با رهبران مذهبی، مدنی و اپوزیسیون صادرکرد، در همین حال از معترضینی که در مرکز کیف اردو زده اند خواست برای پرهیز از رویارویی و اولتیماتوم ها آنجا را ترک کنند.

رهبران اپوزیسیون دعوت رئیس جمهوری را نپذیرفته اند. آنها می خواهند کسانی که از زمان آغاز اعتراضات بازداشت شده اند آزاد شوند، و یانوکوویچ و کابینه او استعفا دهند.

در مسکو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در سخنرانی سالیانه در پارلمان، ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر توافقی برای حل سیاسی بحران اوکراین به دست آید و افزود روسیه آن کشور را مجبور نمی کند به اتحادیه گمرکی ملحق شود.
XS
SM
MD
LG