لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

اتحادیه اروپا: توپ در زمین اوکراین است


یک تظاهرکننده اوکراینی در موافقت با پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا، با پرچم اتحادیه در برابر ساختمان وزارت کشور در کیف - ۱۲ دسامبر
یک تظاهرکننده اوکراینی در موافقت با پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا، با پرچم اتحادیه در برابر ساختمان وزارت کشور در کیف - ۱۲ دسامبر

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مقر اتحادیه در بروکسل گرد هم آمدند. یکی از موضوعات اصلی نشست امروز، پیوستن اوکراین به اتحادیه بود؛ امری که اعضای اتحادیه یکپارچه با آن موافقتد، اما اوکراین تحت فشار روسیه تا کنون از آن سر باز زده است.
گیدو وستروله وزیر اموv خارجه آلمان هنگام ورود به بروکسل برای گفتگوهای ۲۷ کشور عضو اتحادیه گفت: «البته ما می خواهیم که اوکراین توافق پیوستن به اتحادیه را امضا کند و هنوز برای این کار جای امیدواری هست.
و کارل بیلت وزیر خارجه سوئد – که سال هاست برای امضای یک توافق سیاسی و تجارت آزاد با اوکراین نقش کلیدی ایفا کرده و تلاش کرده است تا آن کشور را یک گام به غرب نزدیکتر کند – می گوید: «اگر پیام روشنی از سوی اوکراین دریافت کنیم، همین فردا توافق را امضا می کنیم.»

یک روز پس از آنکه استفان فوئله، عضو کمیسیون گسترش اتحادیه اروپا گفت مذاکرات بر سر چگونگی توافق به خاطر عدم شفافیت اوکراین شکست خورده است، وزرای کشورهای عضو اتحادیه یکی پس از دیگری از اوکراین خواستند تا در برابر فشار مسکو برای نگه داشتن آن کشور در جبهه شرق مقاومت کند.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید: «درهای اتحادیه به روی اوکراین باز است؛ اما مشخص است که آنها نمی توانند وارد شوند.» وی با اشاره به این که پیوندهای نزدیکتر میان اوکراین و اتحادیه ۲۸ عضوی اروپا به نفع اروپای شرقی و از جمله روسیه هم خواهد بود افزود: «مهم این است که اوکراین بتواند بدون فشار به اتحادیه بپیوندد.»

XS
SM
MD
LG