لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

گسترش تنش به دومین شهر بزرگ اوکراین


روز پنجشنبه تنش در اوکراین از پایتخت فراتر رفت. صدها نفر در شهر «لویف» به دفتر فرماندار منطقه ای حمله کردند و او را ناچار ساختند استعفا نامه ای بنویسد.

کیف مرکز دوماه اعتراضات علیه ویکتوریانوکوویچ رئیس جمهوری، در پی خودداری او از برقراری مناسبات نزدیکتر با اتحادیه اروپا به سود گرفتن وام از روسیه، بوده است.

لویف یکی از شهر های عمده در غرب اوکراین است. در آنجا حمایت از رئیس جمهوری اندک است. به گزارش اسوشیتد پرس، فرمانداراین شهر که توسط یانوکوویچ منصوب شده، بعداً گفت او زیر فشار استعفا داده و آن را پس می گیرد.

پیشتر در روز پنجشنبه، یانوکوویچ پارلمان را به تشکیل جلسه ای درهفته آینده برای بحث در باره تنش ها، که در پی کشته شدن دو معترض در زدوخورد با پلیس در روز چهارشنبه شدت گرفته است، فراخواند.

رهبران اپوزیسیون از یانوکوویچ خواسته بودند تا پنجشنبه شب امتیازاتی بدهد یا با تجدید زدوخورد بین معترضین و پلیس در کیف روبرو خواهد شد.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از وب سایت ریاست جمهوری حاکی است یانوکوویچ به رئیس پارلمان گفته جلسه ویژه ضروری است، زیرا وضع یک راه حل فوری را ایجاب می کند.

در ناآرامی های جاری صدها معترض مجروح شده اند. آمریکا جدید ترین خشونت در اوکراین را محکوم کرده و هشداد داده است در صورتی که یانووکوویج از حقوق دمکراتیک تمام مردم اوکراین حفاظت نکند، ممکن است تحریم هایی را علیه آن برقرار سازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت و تند روهای راست افراطی را مسئول خشونت دانست.

رئیس کمیته اروپا روز پنجشنبه در مکالمه ای تلفنی با یانوکوویچ او را ترغیب کرد از توسل به خشونت پرهیز کند و با مخالفان به گفتگو بنشیند.
XS
SM
MD
LG