لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

تجلیل نخست وزیر اوکراین از کمک روسیه


دولت اوکراین کمک مالی روسیه را به عنوان تضمین کننده ثبات مالی ستوده است، در همین حال فعالان اپوزیسیون و منتقدین ادعا می کنند معامله مشکلات اقتصادی کشور را عمیق تر می سازد و وابستگی به مسکو را افزایش می دهد.

ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه، در کوشش برای کاهش فشارسیاسی بر ویکتوریانوکوویچ رئیس جمهوری، روز سه شنبه قول داد ۱۵ میلیارد دلاراوراق بهادار اوکراین را خریداری کند و قیمت گاز صادراتی خود به کشوررا کاهش دهد.

به گزارش اسوشیتد پرس، نیکلای آزاروف نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه در جلسه کابینه گفت توافق با روسیه، «اعتماد مردم به یک زندگی باثبات» را مسلم می سازد، در حالی که قرارداد تجارتی استراتژیک با اروپا، موجب ورشکستگی و سقوط اجتماعی اوکراین می شد.

معامله با مسکو، که افزایش دسترسی صادر کنندگان اوکراین به بازار روسیه و سفارشات بزرگ برای صنایع کشور را شامل می شود، معترضین را آرام نساخته است. آنها می خواهند یانوکوویچ و آزاروف استعفا دهند و انتخابات در سال ۲۰۱۴ برگزار شود.

رهبرحزب ملی گرای سووبودا دربیانیه ای گفت «کاهش بهای گاز هیچ نفعی برای مردم اوکراین نخواهد داشت. یانوکوویچ با تخفیف به سود حکومتگران اطراف خودش موافقت کرد.»

در مقابل حدود ۳۳ درصد تخفیف، اوکراین قول داده است سال آینده بالغ بر ۲۰ درصد بر گاز خریداری از روسیه بیافزاید و ذغال سنگ بیشتری وارد کند.

منتقدین می گویند این برنامه های فقط موحب افزایش وابستگی اوکراین به روسیه خواهد شد.
XS
SM
MD
LG