لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۲

ادامه شمارش آرای دور دوم انتخابات ترکیه و رقابت تنگاتنگ اردوغان و قلیچدار اوغلو


اردوغان و قلیچدار اوغلو، رقبای حاضر در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

شمارش آرای رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که از ساعت ٨ صبح تا ۵ بعد از ظهر به وقت این کشور برگزار شد، همچنان ادامه است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، با شمارش بیش از ٩۰ درصد آرا اردوغان موفق به کسب بیش از ۵٢ درصد آرا شده و قلیچدار اوغلو بیش از ۴٧ درصد آرا را کسب کرده است.

خبرگزاری آنکا، نزدیک به اپوزیسیون، نیز پس از شمارش بیش از ٩۰ آرا اعلام کرده اردوغان بیش از ۵١ درصد آرا و قلیچدار اوغلو بیش از ۴٨ آرای رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس هیئت عالی انتخابات ترکیه نیز اعلام کرد شمارش نزدیک به ۵۵ درصد صندوق‌ها حاکی از برتری اردوغان با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا است.

در ساعات اولیه آغاز دور دوم انتخابات، رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در یک حوزه اخذ رای در استانبول حضور یافتند و رای خود را به صندوق رای انداختند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

کمال قلیچدار اوغلو و همسرش سلوی قلیچدار اوغلو نیز با حضور در یک حوزه اخذ رای در آنکارا، رای خود را در صندوق انداختند.

کمال قلیچدار اوغلو و همسرش سلوی قلیچدار اوغلو در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
کمال قلیچدار اوغلو و همسرش سلوی قلیچدار اوغلو در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

اردوغان ۶۹ ساله در دور اول انتخابات در ۱۴ مه برخلاف نتایج بسیاری از نظرسنجی‌ها توانست با کسب ۴۹ و نیم درصد از آرا، نزدیک به پنج درصد از قلیچدار اوغلو پیشی بگیرد. اما چون نتوانسته بود حدنصاب حداقل ۵۰ درصد از کل آرا را به خود اختصاص دهد، در دور دوم این انتخابات بار دیگر مقابل رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق صف‌آرایی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حضور چشمگیر ٨٩ درصدی دور اول انتخابات این بار تکرار نشد و بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری آرام‌تر از ۱۴ مه بودند.

اردوغان در صورت پیروزی در انتخابات روز یکشنبه می‌تواند سومین دهه از سلطه خود بر سیاست این کشور ۸۵ میلیونی عضو ناتو را مستحکم کند.

اما پیروزی قلیچدار اوغلو احتمالا سبب ایجاد تغییرات گسترده‌ای در نحوه حکمرانی در ترکیه خواهد شد. کشوری که دست به گریبان بحران اقتصادی است و در سال‌های اخیر با همسایگان و متحدان غربی خود روابط پرتنشی داشته است.

XS
SM
MD
LG