لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

انتخابات ترکیه و نا‌امیدی طرفداران قلیچ‌دار‌اوغلو: «کاش در کشور دیگری به دنیا آمده بودم»


انتخابات ترکیه نشان می‌دهد حزب اسلامگرای عدالت و توسعه و شرکای آن اکثریت پارلمان جدید را ظاهرا بست می‌آورند - آرشیو
انتخابات ترکیه نشان می‌دهد حزب اسلامگرای عدالت و توسعه و شرکای آن اکثریت پارلمان جدید را ظاهرا بست می‌آورند - آرشیو

با کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در یک سخنرانی شبانه در مقر حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در آنکارا، خطاب به هوادارانش گفت: «بی‌شک برنده کشور ما بوده است.»

اردوغان در پایان دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حدود ۵ درصد از رقیب اصلی خود، کمال ‌قلیچ‌دار ‌اوغلو جلوتر بود و حدود ۴۹.۴ درصد آرا را از آن خود کرد. قلیچدار حدود ۴۴.۶ درصد آرای ترک‌ها را از آن خود کرد.

«ائتلاف مردم» اردوغان، که متشکل از حزب اسلامگرای عدالت و توسعه و شرکای آن است نیز به نظر می‌رسد که با کسب ۳۲۱ کرسی از ۶۰۰ کرسی، اکثریت پارلمان جدید را به دست آورد که این امر پیروزی اردوغان در دور دوم ریاست‌جمهوری ترکیه را افزایش می‌دهد.

به گزارش رویترز، مقامات امور انتخاباتی ترکیه نرخ مشارکت را بسیار بالا توصیف کردند و گفتند که ۸۸.۸ درصد واجدان شرایط رای دادند در انتخابات شرکت کردند.

سنان اوغان، نامزد ملی‌گرایان که در انتخابات روز یکشنبه ترکیه سوم شد، در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که تنها در صورتی از قلیچ‌دار‌اوغلو در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند که او هرگونه امتیاز دادن به یک حزب طرفدار کردها را که سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه است، رد کند. آن حزب از قلیچ‌دار‌اوغلو حمایت می‌کند؛ اما متهم به ارتباط با شبه‌نظامیان کرد است، هرچند که چنین اتهامی را رد می‌کند. همین شرط احتمال پیروزی اردوغان را بیشتر می‌کند.

رأی‌دهندگان مخالف اردوغان روز دوشنبه پس از اینکه او در دور اول انتخابات ترکیه پیشی گرفت، ابراز ناراحتی و ناباوری کردند.

اما حامیان رئیس جمهوری ترکیه با خوشحالی ابراز اطمینان کردند که او در دور دوم انتخابات که کمتر از دو هفته دیگر در تاریخ ۲۸ مه برگزار می‌شود، پیروز می‌شود.

یک رای‌دهنده ۵۵ ساله که راننده تاکسی است می‌گوید: «تا به حال شاهد انتخابات‌ زیادی بوده‌ام. دختر ۱۴ ساله‌ام که تمام شب را برای نتایج انتخابات بیدار مانده بود، ناامید به رختخواب رفت. آنها این بار من را نابود کردند.»

او گفت: «تنها چیزی که می‌خواهم آزادی، دموکراسی، عدالت است... کاش در کشور دیگری به دنیا آمده بودم.»

از سوی دیگر طرفداران اردوغان خوشحال بودند و یکی از آنها که یک رای دهنده بازنشسته است به رویترز گفت: « در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، طیب اردوغان قاطعانه پیروزی می‌شود.»

پیش از انتخابات ریاست جمهوری، نظرسنجی‌های که در ترکیه صورت گرفته بود نشان می‌داد که کمال قلیچ‌دار اوغلو اندکی از اردوغان جلوتر است و دو نظرسنجی هم که در روز جمعه صورت گرفت می‌گفتند که او حتی ۵۰ درصد رای لازم برای پیروزی در انتخابات را دارد.

با این حال هنوز برخی از حامیان اپوزیسیون ترکیه همچنان امیدوار هستند که قلیچ‌دار اوغلو که نامزد ائتلافی از شش حزب است، بتواند در دور دوم انتخابات پیروز شود. به نوشته رویترز، او قول داده است که دموکراسی را پس از سال‌ها حکومت استبدادی روزافزون تحت حکومت اردوغان، احیا کند.

XS
SM
MD
LG