لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

قلیچداراوغلو از حضور ۱۰ میلیون «مهاجر غیرقانونی» در ترکیه انتقاد کرد


کمال قلیچداراوغلو. آرشیو
کمال قلیچداراوغلو. آرشیو

کمال قلیچداراوغلو روز چهارشنبه دولت رجب طیب اردوغان را متهم کرد که به ۱۰ میلیون مهاجر «غیرقانونی» اجازه ورود به ترکیه داده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید این اظهارات کمال قلیچداراوغلو نشان‌دهنده چرخش ملی‌گرایانه او قبل از دور دوم رای‌گیری در ۲۸ ماه مه است.

رقیب رجب طیب اردوغان در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ویدئویی که روز چهارشنبه در توییتر منتشر کرد، گفت: ما سرزمین خود را به این ذهنیت که اجازه داد ۱۰ میلیون مهاجر غیرقانونی در میان ما بیایند، واگذار نخواهیم کرد.

او هشدار داد که تعداد مهاجران ممکن است به ۳۰ میلیون برسد، و از «کسانی که وطن خود را دوست دارند» خواست در دور دوم انتخابات «به پای صندوق های رای بیایند.»

قلیچداراوغلو، نامزد ائتلافی از شش حزب مخالفان، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که روز یکشنبه برگزار شد، از اردوغان عقب افتاد و نتوانست انتظارات را مبنی بر پیشی گرفتن از اردوغان برآورده کند.

اظهارات قیلیچداراوغلو پس از آن بیان می‌شود که حزب او اعلام کرد شکایت هایی را در مورد «بی‌نظمی‌های مشکوک» در هزاران صندوق رای در انتخابات تاریخی روز یکشنبه ثبت کرده است.

در پی انتخابات پارلمانی، حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب‌اردوغان و متحدان ملی‌گرای او اکثریت را به دست آوردند ولی در رأی‌گیری ریاست‌جمهوری، رجب طیب‌اردوغان نتوانست به حداقل ۵۰ درصدی که برای پیروزی کامل لازم است، برسد.

به این ترتیب، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شده است.

کمال قلیچ‌دار‌ اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، با کسب ۴۴.۸ درصد آراء بزرگترین چالش انتخاباتی را برای حکومت ۲۰ ساله رئیس جمهوری این کشور رقم زده است.

XS
SM
MD
LG