لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

«بی‌نظمی» در صندوق‌های رأی؛ رقیب اردوغان: ۱۲ روز تا خروج از این تونل تاریک فرصت داریم


پوستر تبلیغاتی مال قلیچ‌دار اوغلو، رقیب رجب طیب‌ اردوغان.
پوستر تبلیغاتی مال قلیچ‌دار اوغلو، رقیب رجب طیب‌ اردوغان.

حزب اصلی مخالف دولت در ترکیه اعلام کرد شکایت‌هایی را در مورد «بی‌نظمی‌های مشکوک» در هزاران صندوق رأی در انتخابات تاریخی روز یکشنبه این کشور ثبت کرده است. در همین حال، کمال قلیچ‌دار اوغلو، رقیب رجب طیب‌ اردوغان، با تاکید بر لزوم حضور جوانان در انتخابات گفت: ۱۲ روز فرصت داریم تا از این تونل تاریک خارج شویم.

در پی انتخابات پارلمانی، حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب‌اردوغان و متحدان ملی‌گرای او اکثریت را به دست آوردند ولی در رأی‌گیری ریاست‌جمهوری، رجب طیب‌اردوغان نتوانست به حداقل ۵۰ درصدی که برای پیروزی کامل لازم است، برسد.

به این ترتیب، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شده است.

کمال قلیچ‌دار‌ اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، با کسب ۴۴.۸ درصد آراء بزرگترین چالش انتخاباتی را برای حکومت ۲۰ ساله رئیس جمهوری این کشور رقم زده است.

سینان اوگان، نامزد دیگر در انتخابات، نیز کمی بالاتر از ۵ درصد آراء را به دست آورد و در جایگاه سوم قرار گرفت. در حال حاضر، تمرکز دو نامزد اصلی، بر کسب رأی حامیان او در دور دوم انتخابات است.

در این حال، همزمان با اعلام «بی‌نظمی‌های مشکوک» در هزاران صندوق رأی، مقامات حزب جمهوری‌خواه خلق بعید می‌دانند که نتیجه رأی‌گیری تغییری کند.

محرم ارکک، معاون رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، می‌گوید بی‌نظمی در هر صندوق، از شمارش یک رای اشتباه تا صدها رأی اشتباه متغیر است.

این حزب به طور رسمی، اعتراض خود را نسبت به دو هزار و ۲۶۸ صندوق برای انتخابات ریاست جمهوری و ۴ هزار و ۸۲۵ صندوق برای رأی پارلمانی مطرح کرده است.

محرم ارکک گفت: «ما تک تک رأی‌ها را پیگیری می‌کنیم، حتی اگر در نتایج کلی تغییری ایجاد نکند.»

در این حال، رجب طیب‌اردوغان ادعا می‌کند که تنها خود او می‌تواند ثبات ترکیه را در دورانی که این کشور با بحران هزینه‌های بالای زندگی، تورم فزاینده و اثرات زلزله‌های ویران‌گر ماه فوریه سال جاری دست به گریبان است، تضمین کند.

او می‌گوید ترکیه برای یک «حکومت کارآمد» نیاز به هماهنگی میان پارلمان و ریاست جمهوری دارد.

او در گفتگویی که از شبکه «سی‌ان‌ان ترک» پخش شد، افزود: «حضور پررنگ ائتلاف جمهور در پارلمان، ما را به عنوان دولت، قوی‌تر می‌کند و هماهنگی بین دو قوه مجریه و مقننه به توسعه کشور کمک خواهد کرد.»

تفکیک آراء نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، در ۱۰ استان از ۱۱ استانی که تحت تأثیر زلزله‌های ویران‌گر فوریه در جنوب شرقی ترکیه قرار گرفتند نیز پیشتاز بوده است.

تحلیلگران می‌گویند مشخص است که وعده رجب طیب‌اردوغان برای بازسازی شهرهای ویران شده، به رأی‌دهندگان در این مناطق اطمینان خاطر داده است.

ائتلاف اپوزیسیون، از رأی‌دهندگان جوان خواسته است تا برای حمایت از قلیچ‌دار اوغلو در دور دوم انتخابات شرکت کنند.

مهمت امین اکمن، معاون رئیس حزب «دموکراسی و پیشرفت» ، یکی از شش حزب در این ائتلاف، به خبرگزاری رویترز گفت: «شواهد محکمی نداریم که بگوییم بی‌نظمی می‌تواند نتایج انتخابات ریاست جمهوری را تغییر دهد یا نامزد مخالف دیگری را به پارلمان بفرستد.»

آقای قلیچ‌دار اوغلو در رشته توییتی خطاب به جوانان ترکیه نوشت: «پیام تغییر از صندوق‌های رأی بیرون آمد. کسانی که خواستار ایجاد تغییر در این کشور هستند اکنون بیشتر از کسانی هستند که آن را نمی‌خواهند.»

او با انتقاد به بحران افزایش هزینه‌های زندگی در ترکیه که با اصرار رجب طیب‌اردوغان برای کاهش نرخ بهره تشدید شد، نظر رأی‌دهندگان جوان را جذب کرده بود.

اما حال له نظر می رسد که بسیاری امید خود را از دست داده‌ باشند. یکی از این رأی‌دهندگان به رویترز گفت که در این شرایط تنها یک «سیاستمدار خبره» می‌تواند پیروز شود و آن شخص، قلیچ دار اوغلو نیست.

رأی‌دهندگان جوان می‌گویند به دنبال آموزش بهتر، پایان دادن به خویشاوند‌گرایی و بهبود وضعیت حقوق بشر هستند.

نظرسنجی «کوندا ریسرچ» که سال گذشته انجام شد، نشان داد که حدود سه چهارم کسانی که برای اولین بار پای صندوق‌های رأی می‌روند معتقدند پیروزی رجب طیب‌اردوغان در این انتخابات برای ترکیه بد خواهد بود.

آقای قلیچ‌دار اوغلو متعهد شده است تا دموکراسی را پس از سال‌ها سرکوب احیا کند، اقتصاد را سر و سامان دهد، نهادهای مدنی که در حکومت اردوغان تضعیف شدند تقویت کند و روابط با غرب را بهبود ببخشد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رجب طیب‌اردوغان از رقیبش عقب است ولی نتیجه انتخابات روز یکشنبه نشان داد که او توانسته است نظر رأی‌دهندگان محافظه‌کار را به رغم مشکلات اقتصادی موجود جلب کند.

آقای قلیچ‌دار اوغلو خطاب به جوانان گفته است: «برای هیچ کاری پول ندارید؛ لذت زندگی را از شما گرفته‌اند؛ جوانی‌تان بازنمی‌گردد، ۱۲ روز فرصت داریم تا از این تونل تاریک خارج شویم.»

XS
SM
MD
LG