لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

نگرانی از فعالیت «پایگاه‌های مخفی پلیس چین» در کانادا


ماه‌ها پس از آن که پلیس کانادا اعلام کرد در حال بررسی است که از دو مرکز اجتماعی در مونترال برای ارعاب یا آزار و اذیت کانادایی‌های چینی‌تبار استفاده می‌شود، وزیر امنیت عمومی روز یکشنبه به یک شبکه‌های تلویزیونی کانادا گفت که ممکن است «پایگاه مخفی پلیس» بیشتری در کانادا فعال باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امنیت کانادا افزود: «من مطمئن هستم که پلیس کانادا اقدام ملموسی برای برهم زدن هرگونه مداخله خارجی در روابط با آن مراکز به اصطلاح «پایگاه مخفی پلیس» انجام داده است، و اگر مراکز جدیدی ظاهر شوند، به این اقدامات قاطع ادامه خواهیم داد.»

پیشتر در اوایل ماه جاری، «کانادین پرس» گزارش داده بود که با وجود اظهارات وزیر امنیت کانادا مبنی بر بسته شدن تمام ایستگاه‌های مخفی چین در این کشور، این مراکز به طور عادی کار می‌کنند. در ماه مارس نیز، پلیس کانادا گفته بود که در حال بررسی نامحسوس این مراکز مرتبط با چین در مونترال است.

هفته گذشته، ژائووی، دیپلمات چینی پس از آنکه یک گزارش اطلاعاتی او را به هدف قرار دادن یک قانونگذار کانادایی منتقد رفتار چین با اقلیت مسلمان اویغور متهم کرد، از کانادا اخراج شد.

روز بعد چین در اقدامی متقابل، جنیفر لین لالوند، دیپلمات کانادایی، را اخراج کرد؛ چین همواره اتهامات مربوط به دخالت در امور کانادا را رد کرده است.

از مدت‌ها پیش دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، تحت فشار بوده تا مداخلات مشکوک چین را متوقف و تحقیقات عمومی را در این زمینه آغاز کند. به همین منظور دولت او یک بازپرس ویژه را برای بررسی این موضوع تعیین کرده است. ترودو پیشتر گفته بود که چین کوشیده تا در رای‌گیری‌های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ مداخله کند اما این مداخلات نتیجه را تغییر نداده است.

رسانه‌های کانادایی گزارش‌های متعددی را براساس ادعاهای منابع اطلاعاتی ناشناس مبنی بر اجرای طرح‌هایی از سوی دولت چین برای مداخله در دو انتخابات اخیر کانادا منتشر کرده‌اند که پکن این اتهامات را رد کرد می‌کند.

پیشتر نیز در گزارشی مشابه، دادستان منهتن در نیویورک در بیانیه‌ای گفته بود که مقامات مجری قانون در ایالات متحده دو تن از ساکنان نیویورک را به اتهام برپایی یک «پایگاه مخفی پلیس چین» در محله چینی‌ها در منهتن دستگیر کرده‌اند.

به گفته دادستانی منهتن، لو جیانوانگ ۶۱ ساله و چن جین پینگ ۵۹ ساله، متهم هستند که بدون اطلاع مقامات آمریکایی به عنوان ماموران دولت چین عمل کرده‌اند.

این اتهامات در شرایطی مطرح شدند که وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقات در مورد آن چه را که مقامات این کشور تلاش برای «سرکوب فراملی» توسط دشمنان آمریکا مانند چین و ایران برای ارعاب مخالفان سیاسی ساکن در ایالات متحده می‌نامند، گسترش داده‌اند.

بری‌یان پیس، دادستان ارشد فدرال منهتن، گفت: «این پرونده نقض آشکار حاکمیت کشور ما توسط دولت چین، از طریق ایجاد یک پایگاه پلیس مخفی در وسط شهر نیویورک را آشکار می‌کند.»

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دادستانی منهتن نوشته بود که دو متهم دستگیر شده به اف‌بی‌آی اعتراف کرده‌اند که پس از اطلاع از اینکه تحت پیگرد هستند، ارتباطات خود با یک مقام دولتی چین قطع کردند.

دادستان‌های فدرال آمریکا بیش از ده‌ها شهروند چینی و دیگران را به راه‌اندازی فعالیت‌های تجسسی و آزار و اذیت مخالفان ساکن در ایالات متحده - از جمله تلاش برای بازگرداندن اجباری افرادی که چین آنها را فراری می‌داند - متهم کرده‌اند.

کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، سال گذشته به کمیته سنای ایالات متحده گفته بود که «بسیار نگران» حضور چنین پایگاه‌هایی در شهرهای آمریکا است. او گفته بود که برپایی ایستگاه‌های پلیس مخفی توسط چین «نقض حاکمیت ملی» ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG