لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

ژنرال میلی: آمریکا به جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای متعهد است


ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه در جلسه کمیته فرعی دفاع از تخصیصات مجلس سنا گفت که واشنگتن همچنان به سیاست جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.

به گفته ژنرال مارک میلی، سران جمهوری اسلامی «همچنان به تقویت توانایی خود برای تولید سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند.»

ژنرال میلی افزود ایران می‌تواند به سرعت مواد کافی برای تولید یک بمب اتمی را تولید کند و پس از آن تنها به چند ماه زمان نیاز دارد تا یک سلاح قابل پرتاب را بسازد.

او در ارتباط با فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه گفت که ایران با حمایت از تروریست‌ها و نیروهای نیابتی‌اش همچنان در پی بر هم زدن صلح در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن است.

ژنرال میلی هدف نیروهای نظامی آمریکا را «دفاع از ایالات متحده در برابر همه دشمنان اعم از خارجی و داخلی» عنوان کرد و گفت که سیاست دولت ایالات متحده تغییری نکرده و کشورش «همچنان به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.»

به گفته او، نظام بین‌المللی قانون‌محور که از زمان پایان جنگ جهانی دوم مستقر بوده، با تهدیدهای فزاینده‌ای به‌ویژه از سوی چین و روسیه مواجه است؛ اما جنگ با این دو کشور «نه قریب‌الوقوع و نه اجتناب‌ناپذیر است.»

مارک میلی گفت چینی‌ها قصد دارند طی یک دهه آینده به قدرت مسلط در آسیا تبدیل و تا سال ۲۰۵۰ از لحاظ توانایی‌های نظامی بر ایالات متحده چیره شوند.

او همچنین تهدید روسیه را بسیار جدی و خطرناک خواند و به نقل از مقامات ایالات متحده گفت لشکرکشی پوتین به اوکراین تهدیدی برای ثبات کل اروپا است.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا در ارتباط با آزمایش‌های موشکی و سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی نیز گفت، واشنگتن همانند ۷۰ سال گذشته شانه به شانه در کنار کره جنوبی با هدف «ایجاد بازدارندگی در برابر کره شمالی» می‌ایستد.

به گفته مارک میلی، در حال حاضر ۶۰ درصد نیروهای مسلح ایالات متحده در حالت آماده‌باش هستند و می‌توانند ظرف کمتر از ۳۰ روز برای نبرد اعزام شوند.

XS
SM
MD
LG