لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

معرفی سفیر ریاض در تهران هم‌زمان با سفر وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی به عربستان


به دنبال حمله نیروهای وابسته به حکومت به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در ایران در سال ۱۳۹۴، که به نشانه اعتراض به اعدام «شیخ نمر» انجام شد، ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد. آرشیو
به دنبال حمله نیروهای وابسته به حکومت به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در ایران در سال ۱۳۹۴، که به نشانه اعتراض به اعدام «شیخ نمر» انجام شد، ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد. آرشیو

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی سفر کرد تا ضمن دیدار با مقامات این کشور، در نشست بانک توسعه اسلامی شرکت کند. هم‌زمان ریاض، سفیر خود در تهران را معرفی کرد.

ورود احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی به جده در روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، نخستین سفر یک مقام دولتی جمهوری اسلامی به عربستان سعودی پس از برقراری مجدد روابط میان دو کشور است.

هم‌زمان با این سفر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، بدون اشاره به نام خاصی اعلام کرد که ریاض سفیر خود در تهران را معرفی کرده است.

او گفت که تهران نیز به‌زودی سفیر خود را معرفی خواهد کرد و تلاش برای بازگشایی سفارتخانه جمهوری اسلامی در عربستان سعودی در حال انجام است.

روابط میان تهران و ریاض پس از حمله نیروهای تندرو حامی جمهوری اسلامی به سفارت عربستان سعودی در زمستان ۱۳۹۴ تیره شده بود و با گذشت هشت سال، دو کشور با میانجی‌گری چین توافق کردند مناسبات خود را احیا کنند.

بر این اساس، در اسفند ۱۴۰۱ مقرر شد که سفارت‌خانه‌های دو کشور در تهران و ریاض ظرف دو ماه بازگشایی شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برقراری دیپلماسی میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران را در راستای روند تنش‌زادیی دانسته است.

علاوه بر این، صادق زیباکلام، مدرس علوم سیاسی در ایران، برقراری روابط جمهوری اسلامی و عربستان سعودی را «به نفع ایران» دانسته است.

او به صدای آمریکا گفته است، جمهوری اسلامی به این نقطه رسیده که چاره‌ای ندارد مگر این که روابطش با عربستان مسالمت‌آمیز باشد.

زیباکلام همچنین تأکید کرده است که جمهوری اسلامی هر کاری بکند مردم با آن مخالفند، چرا که به نظام بی‌اعتماد شده‌اند، وگرنه از سرگیری روابط جمهوری اسلامی و عربستان به نفع ایران است.

منابع: خبرگزاری‌های ایسنا، ایرنا، و گزارش‌های پیشین صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG