لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

آمریکا و اتحادیه اروپا با «رویه‌های غیربازاری» چین مقابله می‌کنند


ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا با برگزاری نشستی در دو روز پایانی ماه جاری میلادی، متعهد به مقابله با رویه‌های غیربازاری چین و همچنین هماهنگ‌سازی کنترل‌های صادراتی خود بر نیمه‌رساناها و دیگر کالاها خواهند شد.

قرار است چهارمین دور از نشست شورای تجارت و فناوری اروپا و آمریکا با حضور آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، مارگارت وستاگر نائب‌رئیس کمیسیون اروپا، و دیگر مقامات ارشد طی روزهای ۳۰ و ٣١ مه در شهر لولئو در کشور سوئد برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو طرف در پیش‌نویس بیانیه نشست به رویه‌های غیربازاری و زورگویی اقتصادی رسیدگی می‌کنند و قصد دارند مذاکراتی دوره‌ای درباره متوقف‌ کردن حمایت شرکت‌های مستقر در کشورهای خود از فناوری‌های رقیب‌های راهبردی از جمله چین در ازای سرمایه‌گذاری آن رقبا را برگزار کنند.

آمریکا و اروپا همچنین اقداماتی هماهنگ درباره کنترل‌های صادراتی بر «اقلام حساس» از جمله کالاهای مورد استفاده در صنایع نظامی و نیمه‌رساناها انجام خواهند داد.

اتحادیه اروپا در برخی زمینه‌ها چین را شریک خود می‌داند و در برخی دیگر پکن را رقیب اقتصادی و راهبردی خود قلمداد می‌کند. هم‌اینک این اتحادیه قصد دارد با تنظیم مجدد سیاست خود در قبال چین، هماهنگی نزدیک‌تری با ایالات متحده داشته باشد.

پیش‌نویس نشست آتی در بخش تجهیزات پزشکی در چین می‌گوید اروپا و آمریکا سرگرم بررسی اقدامات احتمالی علیه تهدید ناشی از سیاست‌ها و رویه‌های غیربازاری هستند.

دو طرف همچنین قصد دارند در زمینه تلاش‌ها برای مقابله با دخالت‌های خارجی از جمله تقویت روایت‌های نادرست روسیه از جنگ توسط چین با یکدیگر همکاری کنند.

همکاری با گروه هفت به منظور مقابله با زورگویی اقتصادی چین از قبیل محدودیت‌های وضع‌شده توسط پکن علیه لیتوانی از دیگر مسائل مورد تاکید ایالات متحده و اتحادیه اروپا در نشست پیش رو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG