لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

گروه هفت در مورد «خطر تبادلات مالی غیرقانونی» ایران ابراز نگرانی کرد


نشست سه‌روزه وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای عضو گروه هفت در نیگاتا، ژاپن.
نشست سه‌روزه وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای عضو گروه هفت در نیگاتا، ژاپن.

وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی هفت کشور صنعتی جهان پس از پایان نشست خود در نیگاتای ژاپن، با انتشار بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را نسبت به «خطر تبادلات مالی غیرقانونی که از ایران سرچشمه می‌گیرد» ابراز کردند.

در بیانیه پایانی این نشست سه روزه که روسای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، هیئت ثبات مالی، و وزیر دارایی اوکراین نیز در آن شرکت کردند، بر تعهد به حمایت تزلزل‌ناپذیر از اوکراین در برابر لشکرکشی روسیه تاکید شد.

وزیران دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت ضرب الاجل پایان سال جاری میلادی را برای راه‌اندازی طرحی جدید برای متنوع کردن زنجیره‌های تامین جهانی تعیین کردند و متعهد شدند به شکاف‌های نظارتی در نظام بانکی جهانی رسیدگی کنند.

در بیانیه با اشاره به مقاومت اقتصاد جهانی در برابر شوک‌های متعدد از جمله همه‌گیری کووید-١٩ و تهاجم روسیه به اوکراین، بر انعطاف‌پذیری سیاست‌های اقتصادی کلان همزمان با افزایش عدم اطمینان درباره چشم‌انداز اقتصاد جهانی تاکید شده است.

این بیانیه، اما، به ایده مطرح‌شده توسط ایالات متحده مبنی بر اعمال تحریم‌های هدفمند علیه سرمایه‌گذاری در چین به منظور مقابله با استفاده پکن از «زورگویی اقتصادی» علیه دیگر کشورها اشاره‌ای نکرد.

قرار است نشست رهبران گروه هفت نیز از روز جمعه پیش رو به مدت ٣ روز در هیروشیمای ژاپن برگزار شود.

XS
SM
MD
LG