لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

تلاش ژاپن برای افتتاح دفتر ارتباطی ناتو در توکیو


کوجی تومیتا، سفیر ژاپن در ایالات متحده و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)
کوجی تومیتا، سفیر ژاپن در ایالات متحده و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)

کوجی تومیتا، سفیر ژاپن در ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت گفت که ژاپن در حال تلاش برای افتتاح یک دفتر ارتباطی ناتو در توکیو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او این سخنان را در مراسمی در کلوپ ملی مطبوعات در واشنگتن و در پاسخ به پرسشی درباره گزارش روزنامه ژاپنی «نیهون کیزای» ابرازداشت.

در گزارش این روزنامه آمده بود که ناتو در حال برنامه‌ریزی برای افتتاح اولین دفتر خود در آسیا است تا رایزنی‌ها در این منطقه را تسهیل کند.

به نوشته نیهون کیزای، دفتر ارتباطی ناتو قرار است سال آینده در ژاپن افتتاح شود و با در نظر گرفتن چالش‌های ژئوپولتیکی چین و روسیه، تاسیس این دفتر امکان گفتگو با شرکای امنیتی ناتو مانند کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند را فراهم می‌کند.

آقای تومیتا گفت: بر روی این موضوع «برای تقویت مشارکت خود» کار می‌کنیم. اما حقیقت آن است که من هنوز درباره تایید نهایی آن را نشنیده‌ام. هر چند که تلاش ما در همین راستا است.»

ناتو نیز گزارش نیهون کیزای را تایید نکرده است و می‌گوید که در مورد جزئیات مذاکرات جاری متحدان ناتو صحبت نمی‌کند.

پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در ماه ژانویه سال جاری میلادی با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، در ژاپن دیدار کرده بود.

او با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش قدرت نظامی چین، متعهد شده بود که روابط این سازمان در مقابله با چالش‌های «تاریخی» امنیتی را تقویت کند.

در همین حال، چین اعلام کرده که در برابر «گسترش ناتو به سمت شرق» به «مراقبت بالایی» نیاز است.

کوجی تومیتا که از ۱۹ تا ۲۱ ماه مه، میزبان نشست گروه ۷ در شهر هیروشیمای ژاپن خواهد بود، گفت که این نشست به دنبال آن است که سیاست واحدی در قبال چین اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG