لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

تظاهرات برگزاری انتخابات تایلند را مختل کرد


در پی اعلام کشته و زخمی شدن چند نفر در انتخابات تایلند، مردم به بیمارستان های تایلند هجوم بردند.
در پی اعلام کشته و زخمی شدن چند نفر در انتخابات تایلند، مردم به بیمارستان های تایلند هجوم بردند.
بامداد یکشنبه انتخابات زودهنگام عمومی در ایالت های شمالی تایلند که نیروهای دولتی در آن قدرت دارند با آرامش آغاز شد؛ اما در بیشتر نقاط بانکوک تظاهرکنندگان مخالف دولت انتخابات را برهم زدند.

یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند، برای فرونشاندن اعتراضاتی که از ماه نوامبر – آبانماه – آغاز شده، و بعضاً با خشونت همراه بوده، خواستار برگزاری انتخابات در روز دوم فوریه شده است. به رغم فراخوان مخالفان برای اصلاحات گسترده قبل از برگزاری انتخابات، دولت گفته است زمان برگزاری آن را تغییر نمی دهد.

وزرای ارشد کابینه تایلند می گویند دولت بر انجام به موقع انتخابات پافشاری کرده و با وجود اخلال هایی که امروز در برگزاری انتخابات روی داد، و به رغم نگرانی ها از بروز خشونت، دولت نظرش را عوض نکرده است.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد از ۳۷۵ حوزه رأی گیری، ۸۹ حوزه در سراسر کشور تعطیل بود، و ۴۴۰ هزار نفر نتوانستند آرای خود را به صندوق ها بریزند. رأی دهندگان با کارت شناسایی در بیرون حوزه هایی که نرده هایشان به نشانه تعطیلی بسته بود، صف کشیده بودند.

تظاهرکنندگان در بانکوک بیشتر از دیگر نقاط جلوی برگزاری انتخابات را گرفتند، به طوری که از ۵۰ حوزه رآی گیری، تنها پنج حوزه باز بود. پلیس تایلند می گوید هنگامی که تظاهرکنندگان در بانکوک قصد داشتند جلوی رأی گیری در یکی از حوزه های پایتخت را بگیرند، یکی از رهبران تظاهرات ضددولتی به ضرب گلوله از پا درآمد. به گفته پلیس دستکم پنج نفر دیگر نیز در درگیری ها مجروح شده اند.

در ایالت های جنوبی تایلند هم – که حزب دموکرات بیشترین حامیان را دارد – رآی گیری با اخلال شدید همراه بود. حزب دموکرات انتخابات دوم فوریه را تحریم کرده است.

با این همه سوراپونگ توویچاکچایکول، قائم مقام نخست وزیر و وزیر خارجه تایلند گفته است انتخابات زودهنگام به غیر از بانکوک در دیگر نقاط – به ویژه در شمال کشور – با آرامش برگزار شده و بنابراین هفته آینده انتخابات سراسری طبق برنامه انجام خواهد گرفت. حزب حاکم فویتای در شمال کشور از قدرت زیادی برخوردار است.

مشاور ارشد حزب فویتای می گوید به نظر می رسد برگزاری انتخابات از حمایت عمومی برخوردار است:

«مردم هنوز هم واقعاً می خواهند رأی بدهند. مخصوصاً در مناطق شمالی و شمال شرقی کشور. باید اجازه داد که مردم رأیشان را به صندوق ها بریزند. فکر می کتن نخست وزیر هم بر انجام انتخابات در روز دوم فوریه تأکید دارد. منظورم این است که رأی دادن مطابق قانون اساسی و در جهت اجرای دموکراسی است. هیچ رأی گیری ای برعلیه دموکراسی نیست. ما نخواهیم گذاشت جلوی رأی گیری گرفته شود.»

در بسیاری از مناطق کشور، پیش از ساعت ۸:۳۰ بامداد که قرار بود حوزه های رأی گیری کار خود را آغاز کنند، تظاهرکنندگان در برابر حوزه ها اجتماع کردند و پلیس ناگزیر از تعطیل آن حوزه ها شد.

مخالفان دولت تایلند موسوم به «شورای اصلاحات دموکراتیک خلق» بارها خواستار آن شده اند که انتخابات به تعویق افتد و در این فاصله اصلاحات گسترده سیاسی در ساختار دولت انجام گیرد.

سخنگوی «شورای اصلاحات دموکراتیک خلق» می گوید به عقب انداختن انتخابات، از تنش ها می کاهد؛ ولی در نهایت باید اصلاحات انجام گیرد و دولت خانم شیناوات استعفا دهد.

نظرسنجی های اخیر دانشگاهی از حمایت مردم از برگزاری انتخابات در روز دوم فوریه حکایت دارد، و این همان کاری است که دولت تایلند هم برای برون رفت از بحران خواستار انجامش است.
XS
SM
MD
LG