لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

نخست وزیر تایلند پارلمان را منحل کرد


یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند روز دوشنبه پارلمان آن کشور را منحل کرد، و مخالفان دولت را به برگزاری انتخابات جدید فراخواند. به دنبال یک ماه اعتراضات خیابانی علیه دولت خانم شیناواترا، وی این تصمیم را اتخاذ کرد.

اما به نظر می رسد اقدام نخست وزیر مخالفان را چندان خرسند نکرد، و روز دوشنبه جمعیتی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر همچنان خیابان های پایتخت را در دست داشتند. رهبران مخالفان گفتند قصد دارند به دفتر خانم شیناوات – موسوم به خانه دولت – حمله کنند.

قرار است انتخابات زودهنگام روز دوم فوریه (۱۴ بهمن ماه) برگزار شود. اما یک سخنگوی دولت تایلند می گوید ممکن است یینگلاک شیناوات از سوی حزبش برای انتخابات درنظر گرفته نشود.

روز یکشنبه حزب دموکرات، که عمده ترین حزب مخالف دولت تایلند است،اعلام کرد همه ۱۵۰ نماینده آن حزب در پارلمان دسته جمعی استعفا خواهند داد، چون بیش از این نمی توانند با دولت همکاری کنند.

رهبر تایلند روز دوشنبه در یک نطق تلویزیونی گفت تصمیم درباره آینده کشور را به مردم واگذار می کند.

با این حال، سوتپ تائوگسوبان، معاون پیشین نخست وزیر و رهبر حزب دموکرات تایلند، با رد پیشنهاد خانم شیناوات خواستار واگذاری دولت به شورای غیر منتخب موسوم به «شورای خلق» شده است.

مخالفان یینگلاک شیناوات بر این عقیده هستند که نخست وزیر تایلند دست نشانده برادر بزرگترش تکسین شیناوات، نخست وزیر پیشین تایلند است که در خارج از کشور زندگی می کند. تکسین در صورت بازگشت به تایلند با حکم جلب روبرو است.

تا کنون چهار نفر در اعتراضات علیه نخست وزیر تایلند کشته شده اند. اعتراضات زمانی آغاز شد که لایحه ای برای درخواست عفو تکسین شیناوات به پارلمان تسلیم شد تا در صورت بازگشت به کشور، حکم دو سال حبس علیه او به دلیل فساد اجرا نشود. مجلس سنا این لایحه را رد کرد اما اعتراضات ادامه یافته است.

بیشتر مردم طبقه فقیر تایلند حامی تاکسین شیناوات و خواهرش یینگلاک هستند. مردم طبقه متوسط شهری تایلند مخالف او هستند.

XS
SM
MD
LG