لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

انتقاد رهبر اعتراضات تایلند از اعلام وضع فوق العاده


رهبر حرکت اعتراضی ضد دولتی در تایلند از برقراری وضعیت فوق العاده در بانکوک انتقاد کرده و قول داده است همه نهادهای دولتی را تا آخر هفته ببندد.

سوتپ توگسوبان ۱۰ روز پیاپی اعتراضات علیه دولت را رهبری کرده است و سعی دارد آنچه را یک دولت فاسد می نامد سرنگون کند و یک شورای مردمی نابرگزیده را جایگزین آن سازد.

دولت تایلند در واکنش به این اعتراضات، روز چهارشنبه فرمان اجرای مقررات ۶۰ روزه اضطراری را صادر کرد و به اجرا گذاشت. این فرمان اختیارات و قدرت زیادی به پلیس می دهد، اما مقامات امنیتی می گویند اعتراضات را برهم نخواهند زد.

در پیشاپیش راه پیمایی روز پنجشنبه، سوتپ گفت به چنین فرمانی نیاز نبود، و صدور آن معترضین را - که به گفته او از حمایت مردم برخوردار هستند - متوقف نخواهد ساخت.

استراتژی اولیت سوتپ این بود که وزارتخانه های اصلی را در کوشش برای وادار ساختن نخست وزیر به استعفا ببندد. اما وقتی دولت عملیاتش را به تاسیسات گزینه ای تغییر داد، او از معترضین خواست تقاطع های اصلی در سراسر شهر را ببندند.

هرچند زدوخورد با پلیس نادر بوده است، اما در هفته های اخیر ۹ تن کشته شده اند و حملات به معترضین ضد دولت افزایش یافته است.

خشونت و ناآرامی موجب شده است برخی معتقد شوند انتخابات زود رس نباید دوم فوریه - تاریخ از قبل تعیین شده - برگزار شود. کمیسیون انتخابات تایلند روز چهارشنبه گفت قصد دارد ار دادگاه قانون اساسی بخواهد در این مورد که آیا رای گیری می تواند به تاخیر افتد یا نه، رای بدهد.
XS
SM
MD
LG