لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

نخست وزیر تایلند می گوید استعفا نمی دهد


نخست وزیر تایلند می گوید پیش از انتخابات پارلمانی در دوم فوریه استعفا نخواهد داد.

به گزارش اسوشیتدپرس، یینگلاک شیناواترا این موضوع را روز سه شنبه، یک روز بعد از اعلام برگزاری انتخابات، وپس از آن مطرح ساخت که رهبر گروه اپوزیسیون از طرفدارانش خواست درخیابان ها بمانند و تاکید کرد حق جنبش او برای در دست گرفتن قدرت از دولت برگزیده بیشتراست.

قوانین تایلند و هیچ نهاد حکومتی از این ادعا پشتیبانی نمی کند، با این حال معترضین و برخی رسانه ها آن را جدی گرفته اند.

معترضین یینگلاک را متهم می سازند به عنوان نایب تاسکین شیناواترا برادر میلیاردرش - و نخست وزیر سابق - کار می کند. او برای پرهیز از زندان به جرم فساد در تبعید به سر می برد، اما هنوز نفوذ زیادی در تایلند دارد.

روز دوشنبه، جنبش اعتراضی - که یک منتقد هدف ها و متدهای آن را فاشیستی توصیف کرده است - بیانیه ای که آن را دستوری به یینگلاک و کابینه او برای کناره گیری تا شام سه شنبه نامید، صادرکرد.

رهبر اعتراض گفت «کمیته اصلاحات دمکراتیک مردم» دولت را هم اینک باطل تلقی می کند و نخست وزیر جدیدی که برای مردم قابل قبول باشد منصوب خواهد کرد.

خیابان های بانکوگ روز سه شنبه پس از هفته ها آشوب سیاسی گاه خشونتبار، آرام بود.
یینگلاک تاکید کرده تا زمان برگزاری انتخابات بخ عنوان رئیس موقت دولت خواهد ماند و به وظایف خود بر اساس قانون اساسی عمل خواهد کرد.

معترضین اعلام برگزاری انتخابات جدید را رد کرده اند و می گویند به دلیل فساد نمی توانند برنده شوند. حزب دمکرات، متحد جنبش اعتراضی، در هر انتخاباتی از سال ۲۰۰۱ در برابر احزاب متحد تاسکین شکست خورده است.

گروهی مرکب از بیش از ۱۵۰ دانشگاهی و روشنفکر، که به تازگی تشکیل شده است، و خود را مجمع دفاع از دمکراسی می نامد، روز سه شنبه از ادعاهای معترضین به داشتن یک پایگاه قانونی برای استیلا بر دولت انتقاد کرد.
XS
SM
MD
LG