لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

معترضان تایلندی مسیر ثبت نام در انتخابات را مسدود کردند


هزاران نفر از معترضان ضد دولتی در تایلند روز دوشنبه دسترسی به مراکز ثبت نام برای شرکت در انتخابات در بانکوک را مسدود کردند. آنان تلاش می کنند با این اقدام از ثبت نام احزاب در انتخابات سراسری در پیش رو جلوگیری کنند.

سوتپ تائوگسوبان، رهبر معترضان روز یکشنبه وعده داد باعث اخلال در انتخابات دوم فوریه شود. او معترضان را برای مسدود کردن مسیر استادیوم تایلندی- ژاپنی بسیج کرد. ثبت نام از احزاب برای شرکت در انتخابات قرار است بین روزهای دوشنبه تا جمعه در این مکان صورت بگیرد.

یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند ۹ دسامبر پارلمان تایلند را منحل کرد و برای پایان دادن به اعتراضات علیه دولتش خواستار برگزاری انتخابات فوری شد.

اعتراضات علیه دولت او پس از رای گیری در مورد یک لایحه که تاکسین شیناواترا، برادر نخست وزیر تایلند را مورد عفو قرار می داد، آغاز شد. تاکسین، نخست وزیر سابق تایلند به اتهام فساد به زندان محکوم شده است، اما او در خارج از کشور زندگی می کند. لایحه عفو او رای نیاورد، اما اعتراضات ادامه یافت.

یینگلاک می گوید پس از انتخابات، یک شورای اصلاح ملی فعالیت خود را برای انجام اصلاحات گسترده آغاز می کند، اما معترضان می گویند خواهان اصلاحات پیش از برگزاری رای گیری هستند.

ده ها هزار نفر از معترضان ضد دولتی مرکز بانکوک را روز یکشنبه به حالت توقف در آوردند. آنان چندین هفته است که از یینگلاک شیناواترا خواسته اند از قدرت کناره گیری کند.

حزب اصلی مخالفت، حزب دموکرات، انتخابات را تحریم کرده است و می گوید اصلاحات باید قبل از برگزاری انتخابات انجام شود.
XS
SM
MD
LG