لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

معترضان ضد دولتی فعالیت در بانکوک را فلج کردند


ده ها هزار نفر از معترضان تایلندی تلاش کردند بانکوک، پایتخت تایلند را به تعطیلی بکشانند. آنان خواستار برکناری یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند از قدرت هستند.

معترضان چهار راه ها، پل ها، و خیابان های مهم پایتخت را مسدود کردند. این اقدامات بخشی از کمپین مخالفان برای برکناری دولت تایلند پیش از انتخابات سراسری ۲ فوریه است.

مرکز بانکوک قلب اقتصادی تایلند به شمار می رود و معترضان حضوری انبوه درآنجا دارند. کمپین مسدود کردن پایتخت از یکشنبه عصر آغاز شد. برگزار کنندگان راه پیمایی سیستم های صوتی خود را در خیابان ها کار گذاشتند و روز دوشنبه معترضان با نواختن سوت به خیابان ها آمدند.

وزیر امورخارجه تایلند روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت نخست وزیر خواهان آن است که نیروهای امنیتی وضعیت را آرام نگه دارند و تاثیر اعتراضات بر تجارت و گردشگری را به حداقل برسانند.

نا آرامی ها در تایلند حتی موجب شد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انجام گفتگوها میان دولت تایلند و مخالفانش شود، امری که سوتپ تائوگسوبان، رهبر معترضان در مصاحبه ای که روز یکشنبه در روزنامه نیشن منتشر شد آن را رد کرد.

مخالفان نخست وزیر تایلند را متهم می کنند که دست نشانده برادرش، تاکسین شیناوات است که در خارج از کشور زندگی می کند. او که در گذشته نخست وزیر تایلند بود، به اتهام فساد به حبس محکوم شده است.

یک لایحه عفو در مورد تاکسین شیناوات، که توسط قانونگذاران رد شد، اعتراضات اخیر علیه نخست وزیر کنونی را رقم زد.

تایلند چهار سال پیش نیز صحنه نا آرامی های خیابانی بود که به کشته شدن ده ها نفر منجر شد.
XS
SM
MD
LG