لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

«شواهدی متقاعد کننده» از حمله شیمیایی سوریه


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد

شرایط محیط، و نمونه های پزشکی «به طور عینی و صریح» نشان می دهد که در حمله ماه گذشته در نزدیکی دمشق، گاز سرین به کار رفته است.

بازرسان سازمان ملل اعلام کردند «شواهد روشن و متقاعد کننده»ای از استفاده از سلاح شیمیایی به صورت انبوه در حمله ماه گذشته در حومه دمشق وجود دارد. بر اثر آن حمله صدها نفر کشته شدند.

در گزارشی که بازرسان روز دوشنبه به سازمان ملل ارائه کردند آمده است که شرایط محیط، و نمونه های پزشکی «به طور عینی و صریح» نشان می دهد که روز ۲۱ اوت گذشته، موشکهای زمین به زمین حامل گاز اعصاب سرین در منطقه قوطا در حومه دمشق مورد استفاده قرار گرفته است.

در گفت و گو با بازماندگان این حمله، آنها گزارش کرده اند در آن روز «حمله نظامی با توپخانه» انجام شده است.

در این گزارش آمده که آزمایش تقریباً همه نمونه های پزشکی مورد بررسی، نسبت به استفاده از گاز سرین در این حمله مثبت بوده اند، از جمله ۹۳ درصد نمونه های ادرار، و ۸۸ درصد نمونه های خون.
در نمونه های برداشته شده از تکه های باقی مانده های موشک های شلیک شده نیز آثار گاز سرین یافت شده است.

بان کی مون روز دوشنبه در نشست سازمان ملل گفت : «همزمان با حضورم در این جا، به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد رونوشتی از گزارش داده شده تا بتواند کشورهای عضو سازمان ملل متحد را از محتوای این گزارش با خبر سازد... من می خواهم عمیقا از پروفسور اکی سل استروم، سرپرست هیأت تحقیق، محققان و کارشناسان فنی که وی را در این مأموریت همراهی کردند، به خاطر فعالیت درخشانشان قدردانی کنم. آنها مأموریت خود را در شرایط جنگی به انجام رساندند. آنها با ارائه گزارش بیطرفانه و مستقل بهترین ویژگیهای سازمان ملل متحد را ارائه کردند، و من از کمک آنها تشکر می کنم...»

هیأت اعزامی سازمان ملل متحد بدین نتیجه رسیدند که در درگیری های ماه گذشته منطقه قوطا در نزدیکی دمشق مقادیر نسبتاً زیادی سلاح شیمیایی استفاده شده است. حملات شیمیایی تلفات عمده ای به ویژه در بین غیر نظامیان به بار آورده است.

بازماندگان این حمله گفته اند بلافاصله پس از حمله علایم بالینی آسیب از سلاح شیمیایی، از جمله تنگی نفس، گیجی، سوزش و خارش چشمان، تاری دید، تهوع و استفراغ، و بیحالی را تجربه کردند. بسیاری هشیاری خود را از دست دادند. شاهدان گفته اند که تعداد زیادی از مردم بر روی زمین افتاده بودند که برخی جان باخته و عده ای و بیهوش شده بودند.

بخاطر محدویت ها و شرایط امنیتی هیأت اعزامی قادر نشدند که دقیقاً میزان سلاح های شیمیایی مصرف شده و یا تعداد تلفات را تعیین کنند. ولی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی تردیدی وجود ندارد و شواهد به روشنی گویای همین واقعیت است.

دبیر کل سازمان ملل در ادامه سخنان خود گفت:«تأکید می کنم که ماموریت و تحقیق هیأت اعزامی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به پایان نرسیده است. اعضای هیأت تحقیق سازمان ملل بار دیگر به سوریه بازخواهند گشت تا تفحص خود را در خان عسل و چند منطقه دیگر سوریه تکمیل کنند و بر مبنای آن گزارش خود را ارائه کنند...این عمل[استفاده از سلاح شیمیایی در حمله نظامی] جنایت جنگی است و ناقض تمامی موازین بین المللی، و محکوم است...جامعه جهانی مسئول است تا استفاده کنندگان از سلاح شیمیایی را پاسخگوی اعمالشان بداند، و اطمینان حاصل کند که دیگر از سلاح شیمیایی به عنوان یک حربه جنگی استفاده نخواهد شد.»


بان در ادامه سخنان روز دوشنبه اش در سازمان ملل گفت:«مسئله سوریه واقعاً در صلح و امنیت جهان موثراست. پس از گذشته دو سال و نیم از این رویداد فاجعه بار، زمان آن فرارسیده که شورای امنیت سازمان ملل متحد مطابق وظایف سیاسی و اخلاق خود عمل کند...من امیدوارم که این حادثه به عنوان یک هشدار عمل کند و سبب شود تا تلاشهای گسترده تر و قاطع تری در مورد حل بحران سوریه انجام شود تا رنج و ستمی که مردم سوریه تحمل می کنند پایان یابد.»
XS
SM
MD
LG