لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

واشنگتن و مسکو در آستانه توافق درباره سوریه


جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه برای سومین روز پیاپی در سوئیس ملاقات می کنند تا مذاکرات درباره پایان دادن به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را ادامه دهند.

آنان می گویند توافق درباره قرار گرفتن زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه تحت نظارت بین المللی می تواند به تلاش ها در جهت روش سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه کمک کند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید مذاکره کنندگان آمریکایی و روسی در حال نزدیک شدن به توافق درباره میزان سلاح های شیمیایی سوریه هستند. آمریکا می گوید حدود ۱۰۰۰ تن سلاح شیمیایی دارد و روسیه معتقد است تسلیحات شیمیایی سوریه کمتر از رقم فوق است.

جان کری روز جمعه گفت مذاکرات بر سر معدوم ساختن تسلیحات شیمیایی سوریه شامل تلاش او و لاوروف برای آوردن طرف های جنگ در سوریه به مذاکره درباره دولت انتقالی نیز می شود. کری گفت او و همتای روس‌اش توافق کرده اند که همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، حدود ۲۸ سپتامبر ملاقات کنند تا تاریخی را برای آن کنفرانس مشخص سازند. وزیر خارجه آمریکا گفت این اقدام بستگی به میزان موفقیت مذاکرات در یکی دو روز آینده درباره تسلیحات شیمیایی سوریه دارد.

سرگئی لاوروف نیز گفت پیشرفت درباره تسلیحات شیمیایی سوریه راه را برای انتقال سیاسی هموار می سازد:‌ «احزاب سوری باید درباره نهاد دولت انتقالی به توافق برسند که دارای اختیار اجرایی کامل خواهد بود.»

جان کری روز یکشنبه برای دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به این کشور سفر می کند و سپس برای دیدار با وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا و عربستان سعودی عازم پاریس می شود.

باراک اوباما ابراز امیدواری کرده که مذاکرات جان کری ثمربخش خواهد بود. او روز جمعه پس از دیدار با رهبر کویت در واشنگتن گفت هرگونه تصمیم برای معدوم سازی مهمات شیمیایی سوریه بایر «قابل تایید و قابل اجرا» باشد.

نظرسنجی ها در آمریکا حاکی است که مردم این کشور درباره موفق بودن تحت نظارت بین المللی درآوردن تسلیحات شیمیایی سوریه تقریبا به میزان مساوی تقسیم می شوند. موسسه نظرسنجی گالوپ می گوید ۴۵ درصد از مردم آمریکا درباره این طرح خوشبین و ۴۴ درصد به آن بدبین اند.

XS
SM
MD
LG