لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

اپوزیسیون سوریه توافق آمریکا و روسیه را رد کرد


ژنرال سلیم ادریس، رهبر ارتش آزاد سوریه
ژنرال سلیم ادریس، رهبر ارتش آزاد سوریه

رهبر ارتش آزاد سوریه می گوید طرح توافقی میان آمریکا و روسیه برای کنترل تسلیحات شیمیایی سوریه به درگیری دو سال و نیمه در این کشور پایان نمی دهد. او این سخنان را روز شنبه در استانبول و در گفت و گو با خبرنگاران ایراد کرد. همزمان سربازان دولتی سوریه محله های تحت کنترل مخالفان در نزدیکی دمشق را هدف حمله قرار دادند.

ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه با محکوم کردن حملات روز شنبه نیروهای اسد به مخالفان گفت روسیه موضع بی طرف ندارد.

او گفت اپوزیسیون به شکل اصولی توافق آمریکا و روسیه را رد می کند زیرا به گفته او اپوزیسیون به حاکمیت بشار اسد و روسیه باور ندارد. به گفته این فرمانده مخالف اسد، روسیه به دمشق در کشتن مردم سوریه یاری می رساند. ژنرال ادریس توافق اخیر را راهی برای خرید وقت و خروج اسد از مهلکه توصیف کرد و گفت طرح اخیر برای اپوزیسیون بی معنی است و ارتش آزاد به مبارزات خود ادامه خواهد داد.

همزمان، الاخباریه، کانال خبری دولتی سوریه، کشور همسایه ترکیه را متهم کرد که به شورشیان مخالف دولت سلاح شیمیایی داده است. این شبکه تلویزیونی پرسید آیا واشنگتن قصد ندارد «کشور متحدش ترکیه را در چارچوب طرح کنترل تسلیحات شیمیایی مجازات کند؟» الاخباریه همچنین تصاویر کیسه هایی را نشان داد و ادعا کرد که حاوی مواد شیمیایی هستند و روی آنها نوشته شده بود «ساخت عربستان سعودی».

این در حالی است که ژنرال ادریس می گوید نیروهای متبوعش «در قلمرو ارتش آزاد سوریه هیچ گونه تسلیحات شیمیایی ندارند».

این فرمانده ارتش مخالفان حاکمیت اسد و دیگر افراد اپوزیسیون دولت سوریه را به خارج کردن بخشی از زرادخانه شیمیایی از کشور و انتقال آن به عراق و لبنان متهم می کنند. روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز جمعه گفت حاکمیت اسد زرادخانه شیمیایی خود را در ۵۰ نقطه این کشور پخش کرده است.

منابع نزدیک به اپوزیسیون سوریه می گویند هواپیماهای دولتی سوریه مواضع مخالفان در شهر جنوبی درعا را بمباران کردند تا از پیشرفت نیروهای مخالفان جلوگیری کنند. هواپیماهای وابسته به دولت همچنین روز شنبه مواضع اپوزیسیون در نزدیکی شهر شمالی ادلب را نیز بمباران کردند.

XS
SM
MD
LG