لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

توافق کری و لاروف درباره تسلیحات شیمیایی سوریه


آمریکا و روسیه با چارچوبی برای پایان دادن به برنامه تسلیحات شیمیایی موافقت کرده اند که ازجمله ایجاب می کند دمشق ظرف یک هفته فهرست جامعی از چنین سلاح هایی ارائه دهد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برنامه را روز شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ژنو تشریح کرد و گفت: ما در مورد مقدار و نوع تسلیحات شیمیایی رژیم اسد به ارزیابی مشترکی رسیده ایم و متعهد هستیم جامعه بین المللی کنترل این تسلیحات را بسرعت بدست بگیرد.

کری گفت آنها موافقت کردند سوریه باید بی درنگ اجازه دهد از تمام مراکز چنین تسلیحاتی بازرسی شود، اقدامی که به از بین بردن سلاح ها در خارج از سوریه منجر خواهد شد.

برنامه فوق می خواهد تمام تسلیحات شیمیایی و تجهیزات تولید آنها تا نیمه ٢٠١٤ حذف یا برچیده شود.

کری گفت اگر این برنامه موفق شود پیامدهایی گسترده خواهد داشت، و افزود : «اگر ما بتوانیم به یکدیگر بپیوندیم و برای موفقیت این چارچوب کار کنیم، نه فقط جان های زیادی را نجات خواهیم داد بلکه تهدیدی را که متوجه منطقه است کاهش خواهیم داد و یک معیار بین المللی را اجرا خواهیم کرد.»

کری گفت اگر سوریه برنامه را اجرا نکند، آنها ممکن است قطعنامه فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل متحد را، که اجازه می دهد یک عمل تنبیهی صورت گیرد، درخواست کنند.

لاوروف گفت توافق استفاده بالقوه از زور را شامل نمی شود.

موافقت با پیشنهاد، درپی سه روز مذاکره بین دیپلمات های ارشد آمریکا و روسیه و اخضرابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب صورت می گیرد، و می تواند از حمله نظامی آمریکا جلوگیری کند.

آمریکا می گوید تایید کرده است که درحمله شیمیایی سوریه بیش از ١٤٠٠ تن جان سپردند ، و تردید نیست ارتش سوریه مسئول بود. دولت اسد شورشیان را مسئول می داند.

خبرگزاری فرانسه می گوید یک مقام آمریکایی در ژنوبه خبرنگاران گفت احتمالا ٤٥ مرکز مرتبط با تسلیحات شیمیایی در سوریه وجود دارد.

فرانسه از توافق اخیر استقبال کرده است. لورن فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه آن را پیشرفتی مهم نامید. فرانسه و آمریکا طرفداران اصلی حملات نظامی به سوریه بوده اند.

فابیوس روز شنبه دربیانیه ای گفت کری و ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه در پاریس درباره جزییات برنامه بحث خواهند کرد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از برنامه توافق میان آمریکا و روسیه استقبال کرد و گفت امیدوار است راه را برای حل سیاسی بحران سوریه هموار سازد.

آلمان پاسخ محتاطانه تری داد. بگزارش خبرگزاری فرانسه، گیدو وستروله وزیر امور خارجه این کشور گفت اگر کلمات با عمل دنبال شود، آنگاه شانس یک راه حل سیاسی در سوریه افزایش خواهد یافت.

با این حال، ارتش سوریه آزاد برنامه را رد کرد. ژنرال سلیم ادریس در ترکیه گفت گروه به لاوروف یا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعتماد ندارد و به جنگ علیه رژیم بار اسد ادامه خواهد داد.

کری روز یکشنبه رهسپار گفت وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواهد شد و روز دوشنبه برای گفت وگو با وزیران امور خارجه فرانسه، بریتانیا و عربستان سعودی به پاریس خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG