لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

استقبال اوباما از نقش روسیه در بحران سوریه


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ادعای ولادیمیر پوتین مبنی بر این که حمله شیمیایی در حومه دمشق کار مخالفان سوری بوده، را رد کرد. او در عین حال از نقش و مشارکت رئیس جمهوری روسیه در حل بحران سوریه استقبال کرد.

آقای اوباما در سخنان تلویزیونی که روز یکشنبه ایراد کرد گفت هرگونه توافق باید مکانیزمی اطمینان بخش را در بر گیرد که نشان دهد سوریه تمامی ظرفیت تسلیحات شیمیایی خود را تسلیم می کند.

همزمان جان کری، وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر به سوریه هشدار داد که در صورت عدم تعهد دمشق به توافق اخیر میان واشنگتن و مسکو درباره تسلیحات شیمیایی سوریه، «تهدید حمله نظامی پابرجاست.»

آقای کری این سخنان را روز یکشنبه در دیدار از اورشلیم ایراد کرد.

علی حیدر، وزیر مصالحه ملی سوریه، روز یکشنبه توافق اخیر را یک «پیروزی» برای دمشق خواند که توسط روسیه، متحد دمشق بدست آمده و خطر حمله نظامی علیه سوریه را دور کرده است.

ائتلاف ملی سوریه، عمده ترین گروه اپوزیسیون سوری تحت حمایت غرب، علاوه بر ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم اسد، خواستار ممنوعیت استفاده از موشک های بالیستیک و نیروهی هوایی توسط نیروهای وابسته به بشار اسد نیز شده است.

ایران، حامی عمده سوریه تجدید نظر آمریکا از «رفتار افراطی» را ستود و از «عقلانیت» واشنگتن استقبال کرد. چین نیز از توافق روز شنبه میان وزیران خارجه آریکا و مسکو در ژنو استقبال کرد.

به موجب توافق اخیر، از جمله سوریه ملزم می شود تا فهرست کاملی از تسلیحات شیمیایی خود را ظرف مدت یک هفته تسلیم کند. این توافقنامه خواستار معدوم شدن تمامی مواد و تجهیزات مربوط به سلاح شیمیایی از سوریه تا نیمه سال ۲۰۱۴ می شود.

آمریکا و روسیه طی مذاکرات سه روزه اخیر، توافق کردند که سوریه در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ تن تسلیحات شیمیایی دارد. مقامات آمریکایی می گویند این مواد و تجهیزات در ۴۵ نقطه سوریه نگهداری می شوند اما احتمالا نیروهای وابسته به اسد احتمالا مقادیری از این مواد را جابه جا کرده اند.

آمریکا می گوید طی حمله شیمیایی نیروهای حاکمیت سوریه به حومه دمشق در ۲۱ اوت، بیش از ۱۴۰۰ نفر جان باخته اند. روسیه در حمایت از اسد می گوید حمله کار مخالفان اسد بود.

XS
SM
MD
LG