لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

خرسندی اوباما از توافق واشنگتن-مسکو درباره سوریه


باراک اوباما از توافق میان آمریکا و روسیه درباره تحت کنترل درآوردن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرد. آقای اوباما در بیانیه مکتوبی که روز شنبه به همین منظور صادر کرد می نویسد که از پیشرفت حاصل از مذاکرات آمریکا و روسیه در ژنو که موجب تشکیل چارچوب توافق در روز شنبه شد، خشنود است. او این توافق را «گامی مهم و محکم به سوی هدف تحت کنترل بین المللی درآوردن تسلیحات شیمیایی سوریه» توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال در بیانیه فوق می گوید کارهای نکرده فراوانی باقی مانده است. او گفت آمریکا «به کار با روسیه، بریتانیا، فرانسه، سازمان ملل متحد و دیگران ادامه می دهد تا از تایید پیشرف اخیر اطمینان حاصل شود. اوباما همچنین تصریح کرد «اگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به تعهداتی که در توافق ذکر شده عمل نکند، مجازات خواهد شد.» این در حالی است که روسیه احتمالا هر گونه قطعنامه سازمان ملل برای اقدام نظامی در سوریه را وتو خواهد کرد.

باراک اوباما گفت در صورت شکست دیپلماسی، اقدام نظامی همچنان یکی از گزینه ها است.

رئیس جمهوری آمریکا در نطق هفتگی رادیویی و اینترنتی خود گفت: «از آنجا که توافق اخیر تنها در نتیجه تهدید نظامی آمریکا حاصل شده، ما حضور نظامی خود در منطقه را حفظ می کنیم تا فشار بر حاکمیت اسد ادامه یابد. و اگر دیپلماسی شکست بخورد، ایالات متحده و جامعه بین الملل باید آماده اقدام باشد.»

اوباما گفت: «ما وظیفه داریم تا نگذاریم کودکانمان در جهان در وحشت تسلیحات شیمیایی باشند. اما اگر فرصتی باشد تا بدون توسل به زور به این هدف برسیم، مسئولیت داریم تا آن راه را در پیش گیریم.»

روز شنبه سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز شنبه آقای اوباما را در جریان جزئیات توافق میان آمریکا و روسیه گذاشتند. او موفقیت جان کری در مذاکره با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره مسئله سوریه را به وزیر خارجه آمریکا تبریک گفت.

توافق اخیر میان مسکو و واشنگتن می تواند اقدام نظامی تنبیهی علیه سوریه به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی در آن کشور را به حاشیه براند. حمله شیمیایی به حومه دمشق در تاریخ سی‌ام مرداد، بیش از ۱۴۰۰ نفر را به کشتن داد.

اکثریت مردم آمریکا و کنگره این کشور با حمله نظامی واشنگتن به سوریه مخالفند.

XS
SM
MD
LG