لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

واکنش‌ها به توافق واشنگتن - مسکو درباره سوریه


آمریکا و روسیه روز شنبه طی مذاکرات ژنو میان جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره پایان دادن به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه به توافق رسیدند. طبق توافق فوق سوریه یک هفته فرصت دارد تا تمامی زرادخانه های تسلیحات شیمیایی و تاسیسات تولید این گونه سلاح را اعلام کند. این طرح خواستار معدوم سازی تمامی تسلیحات شیمیایی سوریه تا ماه نوامبر می شود و همچنین ملزم می دارد که سوریه تمامی مواد و تجهیزات تولید تسلیحات شیمیایی را تا نیمه ۲۰۱۴ برچیند.

جان کری گفت اگر سوریه به تعهداتش عمل نکند، آمریکا می تواند خواستار قطعنامه «فصل هفتم» شورای امنیت سازمان ملل متحد شود که اختیار اقدام تنبیهی نظامی را صادر می کند.

لاوروف گفت توافق اخیر شامل هیچ گونه استفاده بالقوه از زور نمی شود. او که می گوید بشار اسد مسئول حمله شیمیایی ماه اوت در حومه دمشق نیست می گوید مخالفان سوریه به همان میزان مسئول هستند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت مشتاق دانستن جزئیات بیشتر درباره توافق اخیر میان آمریکا و روسیه است و درباره حمایت از اجرای آن وعده همکاری داد. آقای بان ابراز امیدواری کرد که توافقنامه اخیر از استفاده دوباره از سلاح شیمیایی در سوریه جلوگیری کند و راه را برای راه حل سیاسی در پایان دادن به جنگ داخلی و رنج مردم سوریه هموار سازد.

بریتانیا و فرانسه از توافق روز شنبه آمریکا و روسیه استقبال کردند. لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا قرار است روز دوشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پاریس ملاقات کنند تا درباره جزئیات طرح توافق به گفت و گو بنشینند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت شماری از کشورهای این اتحادیه دارای ظرفیت فنی لازم هستند تا تاسیسات تسلیحات شیمیایی در سوریه را ایمن سازی کنند و برچینند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت در سایه طرح توافق میان واشنگتن و مسکو، یک بار دیگر فرصتی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه فراهم گشته است.

رهبر ارتش آزاد سوریه گفته است که مخالفان توافق آمریکا و روسیه را رد می کنند و معتقدند که روسیه و حاکمیت دمشق در تلاش برای خریدن وقت هستند. ژنرال سلیم ادریس در استانبول به خبرنگاران گفت نیروهای تحت فرمانش مبارزه علیه بشار اسد را ادامه خواهند داد.

ائتلاف ملی سوریه، گروه عمده اپوزیسیون تحت حمایت غرب، تلاش های دیپلماتیک برای واکنش به حمله شیمیایی سوریه را رد می کند و می گوید این توافق به نیروهای نظامی دمشق در استفاده از تسلیحات متعارف علیه مخالفان آزای عمل می دهد.

در واشنگتن دو سناتور عمده جمهوری خواه توافق میان کری و لاوروف را به باد انتقاد گرفتند. سناتور جان مک کین و لیندزی گراهام در بیانیه ای مشترک پیش بینی کردند که توافقنامه اخیر «بی معنی»‌ خواهد بود مگر آن که امکان استفاده از نیروی نظامی علیه سوریه را متذکر شود. دو سناتور، توافق اخیر را «اقدامی از سر ضعف» از سوی آمریکا توصیف کردند.

سناتور مک کین و گراهام می گویند توافق واشنگتن و مسکو «مشکل واقعی» سوریه - یعنی جنگ داخلی که تاکنون جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر را گرفته- حل نمی کند.

XS
SM
MD
LG