لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

تعیین ضرب الاجل غرب برای نابودی سلاح شیمیایی سوریه


روز دوشنبه بان کی مون شورای امنیت و مجمع عمومی را از نتیجه تحقیقات در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی مطلع می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در پاریس سرگرم بحث با همتایان فرانسوی و انگلیسی خویش درباره پیش نویس قطعنامه ای است به منظور کنترل و نابود کردن زرادخانه شیمیایی سوریه در یک چارچوب زمانی تعیین شده.

آقای کری گفته است که هر گزینه ای به جز پذیرش کامل قطعنامه سازمان ملل توسط دولت اسد، غیر قابل قبول خواهد بود. آقای کری همچنین گفت علاوه بر کنترل سلاح های شیمیایی اسد، باید راه حلی پایدار برای بحران سوریه یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «درک ما این است که بعد از حذف سلاح شیمیایی، اسد هنوز توپخانه و هواپیماهایی دارد که می تواند علیه مردمش به کار برد، و ما با همه توانمان برای حصول به قطعنامه ای سیاسی تلاش می کنیم، که برای پایان دادن به خشونت بسیار ضروری است. »

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت این وظیفه ای دشوار و پیچیده است، اما تاکید کرد که لازم است فشار بر دولت اسد ادامه یابد. وی گفت: «این رژیم اسد است که این نوع سلاح را انباشته و مکرراً از آنها علیه مردم سوریه استفاده کرده، بنابراین فشار باید بر آنها باشد تا کاملاً به این توافق پایبند بمانند. جهان باید آماده باشد که آنها را در صورت عدم پایبندی مسئول بداند، و کشورهای ما حتماً مصمم به این کار هستند.»

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز روز دوشنبه در این گفتگوها مشارکت کرد. چند روز پیش آمریکا و روسیه برنامه ای را اعلام کردند که بر اساس آن سوریه باید زرادخانه اتمی خود را در اختیار سازمان ملل قرار دهد تا نابود شود. دولت سوریه قول داده است به این برنامه تمکین کند.

تلاشهای قبلی برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت به جایی نرسید، زیرا روسیه و چین از حق وتوی خود برای هرگونه دخالت خارجی در سوریه استفاده کردند.

جان کری قرار است در پاریس با سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز ملاقات کند.

روز دوشنبه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان را از نتیجه تحقیقات در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی در حوالی دمشق که ماه گذشته انجام شد، مطلع می کند.

تحقیقات سازمان ملل در خصوص این حمله شیمیایی در سوریه با این هدف صورت گرفت که استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تایید شود، و نه این که چه کسانی سلاح شیمیایی را مورد استفاده قرار داده اند.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه نیروهای دولت بشار اسد را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده اند، در حالی که دولت سوریه می گوید نیروهای اپوزیسیون از این نوع سلاح استفاده کرده اند.

استفاده از سلاح شیمیایی باعث تهدید به حمله نظامی به سوریه از سوی آمریکا شد، اما هفته پیش با پیشنهاد روسیه که جامعه بین المللی کنترل سلاح های شیمیایی سوریه را در دست بگیرد، از شدت این تهدید کاسته شد.

جان کری روز یکشنبه گفت اگر سوریه به توافقش در نابودی سلاح شیمیایی عمل نکند، گزینه اقدام نظامی برجاست. وی گفت دولت بشار اسد باید درک کند که ایالات متحده به اهدافش متعهد است.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در مارس ۲۰۱۱ تا کنون، بیش از یکصد هزار تن در این بحران کشته شده اند و چند میلیون نفر در داخل و خارج از سوریه آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG