لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

پیش از برگزاری نشست ژنو، نمایندگان دولت و اپوزوسیون سوریه در آستانه دیدار کردند


دور نخست مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان روزهای چهارم و پنجم بهمن ۱۳۹۵ برگزار شد.
دور نخست مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان روزهای چهارم و پنجم بهمن ۱۳۹۵ برگزار شد.

همزمان با بالا گرفتن تلاش های دیپلماتیک بین المللی پیش از برگزاری مذاکرات هفته آینده صلح سوریه در ژنو، نمایندگان دولت و اپوزوسیون سوریه برای دومین بار در سه هفته گذشته، روز پنجشنبه در پایتخت قزاقستان بطور مستقیم با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نشست آستانه قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود، اما به دلیل تاخیر در ورود هیئت مذاکره کننده مخالف دمشق، به امروز موکول شد و هدف آن تقویت آتش بس شکننده در سوریه است. از جزئیات گفت‌وگوهای امروز خبری در دسترس نیست.

توافق ترک مخاصمه بین نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و گروه‌های مخالفان آن از دهم دی ماه در سراسر کشور آغاز شد و کمتر از یک ماه بعد، مذاکرات بین نمایندگان دمشق و گروه های مخالف، با میانجیگری روسیه، ترکیه و ایران، در شهر آستانه برگزار شد.

قرار است مذاکرات بین المللی سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد روز دوم اسفند ماه در شهر ژنو سوئیس برگزار شود و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای قزاقستان راه را برای موفقیت آن هموار کند.

انتقاد از آمریکا و روسیه

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از یک مقام سازمان ملل نوشت که این نهاد بین المللی از عدم همکاری ایالات متحده و فدراسیون روسیه برای رفع مشکلات انسانی مردم جنگ‌زده سوریه، به رغم برقراری آتش بس سراسری، انتقاد کرده است.

به گزارش رویترز، یان ایگلند مشاور دی میستورا در امور بشردوستانه در سوریه در عین حال ابراز امیدواری کرده است که این دو قدرت جهانی، با ایران و ترکیه، به تلاش‌ها برای رفع «موانع وحشتناک» پیش روی کاروان‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه بپیوندند.

روسیه و ایران حامی دمشق بوده و آمریکا و ترکیه از مخالفان آن حمایت می‌کنند. جنگ داخلی سوریه که ششمین سال خود را سپری می‌کند حدود ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذشته و تلاش‌های بین المللی برای پایان دادن به آن تاکنون بی نتیجه بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG