لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

سازمان ملل: نشست قزاقستان راه مذاکرات صلح سوریه را هموار می‌کند


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز پنجشنبه گفت مذاکراتی که قرار است در ماه جاری در آستانه پایتخت قزاقستان در مورد سوریه برگزار شود، می تواند راه را برای گفت‌وگوهای بین المللی صلح ماه فوریه به میزبانی این سازمان هموار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یان اگلند مشاور آقای دی میستورا در امور بشردوستانه نیز گفته است که ترکیه و روسیه به دنبال توافق ترک مخاصمه ۳۰ دسامبر در سوریه وعده داده‌اند که دسترسی آژانس‌های امدادرسان برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه در سراسر سوریه را فراهم کنند.

با این حال آقای اگلند از این موضوع ابراز تاسف کرد که به رغم پابرجا ماندن آتش بس در سوریه، کاروان کمک‌های سازمان ملل متحد از ارسال کمک به پنج نقطه از ۲۱ نقطه هدف – از جمله مناطق اطراف دمشق، حمص و حما – باز مانده‌اند.

آتش بس سراسری در سوریه که با ابتکار روسیه و ترکیه از نیمه شب پنجشنبه گذشته آغاز شد، به رغم برخی درگیری‌ها، همچنان پابرجا باقی مانده و امیدها برای یک تحول بنیادین در جنگ داخلی سوریه را، پس از گذشت بیش از پنج سال، افزایش داده است.

این در حالی است که روز پنجشنبه انفجار یک بمب جاسازی شده در یک خودرو در استان لاذقیه در سواحل مدیترانه – که دو پایگاه نظامی روسیه در آن واقع شده است – جان ۱۰ نفر را گرفت و تعدادی را زخمی کرد.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، ده‌ها دستگاه خودرو و برخی مغازه‌ها نیز در اثر انفجار بمب در محله تجاری شهرستان جبله به شدت آسیب دیدند. جبله مرکز منطقه‌ای است که اقلیت علوی سوریه، که بشار اسد نیز از آنهاست، در آن ساکن هستند.

استان لاذقیه میزبان نیروی دریایی روسیه است که پایگاه آن در بندر طرطوس واقع شده است و به نوشته رویترز، انفجار چند بمب در آن شهر در ماه مه گذشته، دست کم ۱۵۰ کشته و حدود ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

گروه داعش مسئولیت این بمبگذاری‌ها را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای گفت که علوی‌ها هدف حملات انتحاری پیکارجویان آن گروه افراطی هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG