لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

دومین روز مذاکرات قزاقستان: ایران، ترکیه و روسیه خواستار ادامه آتش‌بس در سوریه شدند


در خاتمه روز دوم مذاکرات صلح سوریه که در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد، مقامات ایران، روسیه، و ترکیه اعلام کردند با اعمال یک مکانیزم سه جانبه تلاش خواهند کرد تا ضمن تضمین برقراری کامل آتش‌بس در سوریه، از بروز هر گونه اقدام تحریک آمیز که این آتش‌بس را به مخاطره بیاندازد، جلوگیری خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های تهران، مسکو، و آنکارا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند همچنین از خواسته گروه های مسلح مخالف بشار اسد برای شرکت در دور دوم مذاکرات صلح پشتیبانی می کنند. دور دوم مذاکرات صلح سوریه در تاریخ هشت فوریه سال جاری در ژنو برگزار خواهد شد.

مقام های این سه کشور همچنین گفتند از اعمال قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد که چارچوب لازم برای پایان دادن به بحران سوریه را تعیین کرده حمایت می کنند.

رویترز به نقل از هیأت مخالفان سوری که در مذاکرات آستانه شرکت داشتند گفت مخالفان اسد از ابلاغ رسمی منتشر شده از سوی ایران، ترکیه، و روسیه برای برقراری چارچوب آتش‌بس ناراضی هستند.

یک عضو هیأت مخالفان که نام خود را فاش نکرد به رویترز گفت «ایران در حملات نظامی که منجر به آوارگی و کشتار هزاران سوری شده پیشرو بوده. این اعلامیه نقش ایران را توجیه می کند.»

عضو دیگری از هیأت مخالفان سوری گفت این هیأت، تصمیم سه جانبه ایران، روسیه، و ترکیه را به رسمیت نخواهد شناخت. او افزود ترکیه در این مذاکرات ضعیف عمل کرده و موضع مخالفان را به صراحت بیان نکرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG