لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

مارک تونر: سفیر آمریکا در قزاقستان در مذاکرات صلح سوریه شرکت می‌کند


مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه دولت باراک اوباما، تا تایید وزیر خارجه جدید و تعیین جانشین خود، بطور موقت در این پست خدمت می‌کند.
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه دولت باراک اوباما، تا تایید وزیر خارجه جدید و تعیین جانشین خود، بطور موقت در این پست خدمت می‌کند.

سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد که واشنگتن قصد ندارد هیئتی را برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه در پایتخت قزاقستان اعزام کند و تنها سفیر آمریکا در آستانه در آن حضور خواهد یافت.

مارک تونر، که تا تایید وزیر خارجه جدید از سوی سنا و تعیین جانشین خود بطور موقت در مقام سخنگو خدمت می‌کند، ضمن اعلام این خبر گفت که جرج کرال به عنوان «ناظر» در نشست آستانه شرکت خواهد کرد.

به گفته آقای تونر با توجه به این که مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید روز گذشته برگزار شد و انتقال دولت باید سریع انجام شود، امکان اعزام هیئتی از نمایندگان دولت ایالات متحده در این مذاکرات وجود ندارد.

مذاکرات آستانه قرار است روز دوشنبه چهارم بهمن ماه به ابتکار روسیه و با همکاری ایران و ترکیه برگزار شود. مسکو روز پنجشنبه اعلام کرد که از نمایندگان دونالد ترامپ برای حضور در این نشست دعوت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران که به همراه روسیه از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند، پیشتر با حضور نمایندگان ایالات متحده که از مخالفان دمشق حمایت می کند، مخالفت کرده است.

هدف از این مذاکرات، پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که ششمین سال خود را سپری می‌کند اعلام شده و نمایندگان دولت و مخالفان سوریه و همچنین سازمان ملل متحد در آن حضور خواهند داشت.

تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی برای برقراری یک آتش بس سراسری و پایدار در سوریه، به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی در آن کشور تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG