لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

ایران با شرکت آمریکا در کنفرانس صلح سوریه مخالف است


جمهوری اسلامی ایران با شرکت آمریکا در کنفرانس صلح سوریه در قزاقستان مخالفت کرده است.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه ۲۸ دیماه اعلام کرد که کشورش با شرکت آمریکا در مذاکرات صلح سوریه که در اصل با میانجیگری روسیه برگزار خواهد شد، مخالف است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران با حضور آمریکا در این مذاکرات مخالف است و به همین دلیل هیچ دعوت مشترکی توسط برگزار کنندگان از آمریکا برای حضور در این گفت و گوها صورت نگرفته است.

کنفرانس صلح سوریه قرار است هفته آینده در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شود و محور آن گفت و گو میان نمایندگان دولت سوریه و مخالفان دولت است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، آخرین اظهارات آقای ظریف در این خصوص، با «قول و قرار» مسکو و آنکارا در مورد حضور واشنگتن در آن گفتگوها و «نشانه‌های مثبت» از جانب مقام‌های آمریکا در همین مورد، کاملا در تضاد است.

از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا که روز گذشته در اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس شرکت کرده بود، از هر نوع تحرکی با هدف برقراری صلح پایدار در سوریه حمایت کرد.

آقای کری گفت: «ما از تلاش‌های روسیه، ترکیه و ایران برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه در شهر آستانه حمایت می‌کنیم. اگر آمریکا را هم به این گردهمایی دعوت کنند، دولت آینده هم را تشویق می کنم که در آن شرکت کند. شخصا تصور می‌کنم که نماینده آمریکا در آن کنفرانس شرکت خواهد کرد. ما همه می‌خواهیم مردم سوریه قانون اساسی جدیدی بدست آورند که فراگیر باشد و بتوانند بدون وحشت از انتقام گیری رسما در رای گیری شرکت کرده و رهبر آینده شان را انتخاب کنند.»

کنفرانس صلح سوریه در شهر آستانه با میانجیگری مسکو و آنکارا برگزار می‌شود. وزیر خارجه روسیه معتقد است که هر نوع بی‌توجهی به این کنفرانس همه را متضرر می‌کند.

سرگئی لاوروف گفت: «امیدوارم برخی از کشورهای غربی که در این توافق شرکت نداشته اند، در به اجرا درآوردن آن مشکل ایجاد نکنند، زیرا به ضرر همه تمام می شود. اما امیدواریم در این خصوص از یک خط مشی مسئولانه پیروی شود.»

مقام‌های سازمان ملل گفته اند ممکن است در کنفرانس صلح آستانه به عنوان میانجی بین دولت سوریه و مخالفانش عمل کنند.

هنوز شرکت کشورهای عربی در این گفت و گوها مشخص نشده است. وزارت خارجه سوریه اعلام کرده است که بحث در مورد شرکت عربستان سعودی و قطر در این گفتگوها در گرو قطع حمایت آنان از «تروریست» ها است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG