لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

نشست جدید روسیه، ترکیه و ایران در قزاقستان؛ قبل از نشست ژنو درباره سوریه


نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه به همراه دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه
نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه به همراه دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه

سه کشور روسیه، ایران و ترکیه قبل از برگزاری مذاکرات صلح در ژنو، یک نشست دیگر هفته آینده در قزاقستان برگزار خواهند کرد.

روز پنجشنبه ۱۴ بهمن، وزارت خارجه قزاقستان برگزاری این نشست در دوشنبه ۱۸ بهمن را تایید کرد. گفته شده روسیه، ایران و ترکیه برای برای نظارت بر آتش بس سوریه این نشست را برگزار می کنند و این دیدار به منزله نخستین دیدار گروه عملیات مشترک نظارت بر آتش بس سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه است.

این سه کشور از دو ماه پیش مذاکراتی برای برقرار آتش بس در سوریه آغاز کردند. ده روز پیش نشست آنها به استمرار آتش بس در سوریه منجر شد.

نشست هفته آینده در حالی برگزار می شود که روز گذشته، استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه تایید کرد که دور جدید مذاکرات که قرار بود هفته آینده برگزار شود، به دوم اسفند موکول شده و قرار است در شهر ژنو برگزار شود.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت هدف از این تاخیر، تقویت آتش‌بس سوریه و ایجاد فرصت برای گروههای شرکت کننده در مذاکرات است.

یکی از مسائل عمده مورد اختلاف در مذاکراتی که پیش از این درباره بحران سوریه برگزار شده بود، نقش بشار اسد در آینده آن کشور جنگ زده بود.

شورشیان مخالف دولت اسد خواستار کناره گیری اسد از قدرت هستند، اما حامیان دمشق - یعنی روسیه و ایران - خواهان حضور او در هر راه حلی هستند.

بتازگی گزارش هایی منتشر شده که می گوید روسیه خواستار فدرالی شدن سوریه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG