لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

مخالفان اسد هیأتی ۲۰ نفره به مذاکرات آتی صلح سوریه خواهند فرستاد


دور پیشین مذاکرات صلح سوریه در آستانه، قزاقستان
دور پیشین مذاکرات صلح سوریه در آستانه، قزاقستان

دور جدید مذاکرات صلح سوریه به میانجیگری سازمان ملل متحد اواخر ماه جاری میلادی در ژنو برگزار خواهد شد، و مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز شنبه اعضای هیأت اعزامی خود را اعلام خواهد کرد.

انتخاب اعضای هیأت مخالفان سوری در مذاکرات صلح با اختلاف نظر روبرو شده است، چراکه مخالفان سوری از چندین گروه تشکیل شده اند و هر گروه خواستار حضور یک نماینده در این هیأت است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته است در صورتی که مخالفان سوری بر سر انتخاب اعضای این هیأت به توافق نرسند، او اعضای این هیأت را به گونه ای انتخاب خواهد کرد که مشمول اکثریت گروه های مخالف اسد باشد.

از سوی دیگر «کمیته عالی مذاکرات» (NHC) مورد حمایت عربستان سعودی، ائتلافی از برخی گروه های مسلح و سیاسی مخالف بشار اسد که زیر چتر ارتش آزاد سوریه قرار دارد، در واکنش به اضهارات فرستاده سازمان ملل به سوریه، آنرا «غیر قابل قبول» خوانده است.

سالم عبدالعزیز المسلط سخنگوی این کمیته روز شنبه در شبکه خبری العربیه الحدث در عربستان گفت، به دنبال مذاکراتی که در ریاض برگزار شده مقامات مخالفان سوری تصمیم گرفته اند هیأتی متشکل از ۲۰ نفر را برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه به ژنو بفرستند.

دور بعدی مذاکرات صلح سوریه که برای پایان دادن به جنگ داخلی شش ساله این کشور برگزار شده، بیستم فوریه در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG