لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

شیوع دیابت و ناآگاهی از آن در برخی مناطق آفریقا


بیش از ٨٠ درصد افرادی که در کشورهای زیرصحرای آفریقا به دیابت مبتلا هستند، از ابتلا به این بیماری اطلاع ندارند

نتایج تحقیق جدیدی که به تازگی در «اطلس جهانی دیابت» منتشر شده حاکی از آن است که بیش از ٨٠ درصد افرادی که در کشورهای زیرصحرای آفریقا به دیابت مبتلا هستند، از ابتلا به این بیماری اطلاع ندارند.

بیش از ٥١ میلیون بیمار از ٣٧١ میلیون نفری که در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند در کشورهای زیرصحرای آفریقا زندگی می کنند.

در این گزارش آمده است در شرایطی که تعداد افراد مبتلا به دیابت کماکان رو به افزایش است، این بیماری به یک معضل جهانی بدل شده است و شرایط افراد مبتلا در کشورهای زیرصحرای آفریقا وخیم تر است.

دکتر پالما مسومبه، کارشناس «انجمن دیابت کامرون» می گوید حتی در آفریقای شمالی که تعداد بیشتری از مردم به بیمارستان مراجعه می کنند، نیمی از بیماران از ابتلای به بیماری دیابت مطلع نبودند.

او می گوید: «امروز کاملاً مسلم است که تعداد بیماران دیابتی هر روز بیشتر می شود. نیمی از افرادی که به دیابت مبتلا هستند از این که این بیماری را دارند، مطلع نیستند. صحبت از حدود ٥٣ درصد جمعیت آفریقای شمالی است که بستری می شوند و نمی دانند دیابت دارند».

در گزارش تحقیقی «اطلس جهانی دیابت» آمده است که بیشترین شمار کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، ٤٠ تا ٥٩ ساله اند.

دکتر دایاوا آکونز، یکی از پزشکان محلی می گوید تعداد بسیار زیادی از جمعیتی که در این رده سنی قرار دارند اصلاً نمی دانند به بیماری دیابت مبتلا هستند چون علائم آن فقط در مراحلی مشهود است که بیماری مزمن و بحرانی شده باشد.

پیش بینی شده است که تا سال ٢٠٣١، تعداد افراد مبتلا به بیماری دیابت به بیش از ٥٥٢ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

دکتر پالما مسومبه می گوید این معضل به طور خاص گریبان آفریقا را خواهد گرفت که از نظر اقتصادی و اجتماعی محروم است.

او یادآوری می کند: «نرخ شیوع ابتلای به این بیماری در آفریقا به دو برابر افزایش خواهد یافت و این خود مشکل بزرگی در این قاره است. در حال حاضر نرخ ابتلای به دیابت در آفریقا بیش از ٤ درصد است و در ٢٠ سال آینده این رقم به دو برابر افزایش خواهد یافت و مشکل ما این خواهد بود که برای مقابله با این بیماری آمادگی کافی نخواهیم داشت».

در این گزارش تاکید شده است که دولت های آفریقایی باید برای مهار وضع وخیم شیوع دیابت در آفریقا با تقویت راهبردهای اطلاع رسانی همگانی، از انجمن های مبارزه با این بیماری حمایت کنند.
XS
SM
MD
LG