لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۵

ابتلا به دیابت زنان را مستعد افسردگی می کند


با آنکه افسردگی زنان باردار، پس از زایمان و غیرباردار را به یک نسبت تحت تاثیر قرار می دهد. موارد جدید افسردگی در دوره حول زایمان، یعنی سه ماهه دوم و سوم بارداری تا یک سال پس از زایمان بیشتر است. اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد ابتلا به دیابت زنان را مستعد افسردگی می کند.

تاهیرا ميسی massey پس از تولد پسرش به افسردگی دچار شد. وی می گويد، «من از کنار قبرستانها رد میشدم و فکر میکردم شاید بهتره من اونجا باشم، این اوضاع کی تموم میشه، یعنی غم من و حس اینکه همه منو اذیت می کنن و من نمیدونم کی هستم.»

افسردگی بیماری ای است که ۱۰ تا ۱۲ درصد تازه مادران را تحت تاثیر قرار می دهد اما این مساله هنوز به خوبی شناخته نشده است. پس شناخت هر عاملی که فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می کند و شناخت بهتر زنانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا هستند، به مراقبت های بالینی بهتر برای این زنان کمک می کند.

با در نظر داشتن این مساله، کتی بکز خوزیمانیل و همکارانش از دانشکده پزشکی هاروارد، تصمیم گرفتند نقش دیابت را به عنوان عاملی مستعد کننده برای افسردگی در بارداری یا در تازه مادران بررسی کنند. پیش از این ارتباط دیابت به طور کلی با افسردگی در بزرگسالان مشخص شده بود.

این گروه با استفاده از بانک اطلاعاتی بیمه دولتی در ایالت نیوجرسی، داده های بیش از ۱۱۰۰۰ زن را که بین ماه جولای ۲۰۰۴ و سپتامبر ۲۰۰۶ زایمان داشته اند تحلیل کرد. «در مطالعه ما، پانزده و دو دهم درصد زنانِ مبتلا به دیابت در حین بارداری یا یکسال پس از آن به افسردگی دچار شدند، در حالیکه این رقم در زنانیکه دیابت نداشتند هشت و نيم درصد بود. این به معنای تقریبا دو برابر احتمال بیشتر در زنان مبتلا به دیابت است. از میان زنانیکه در طی بارداری به افسردگی دچار نشدند، نه و شش دهم درصد زنانِ مبتلا به دیابت در یکسالِ پس از زایمان افسردگی گرفتند و این رقم در میان زنانیکه دیابت نداشتند تنها پنج و نه دهم درصد بود.»

این مطالعه همچنین نشان داد در کسانیکه پیش از زایمان نشانه ای از افسردگی نداشتند، احتمال ابتلا به افسردگی در کسانیکه دیابت داشتند بیشتر از دیگران بود.

«ما دقیقا نمیدانیم افسردگی باعث بروز دیابت میشود یا دیابت سبب ایجاد افسردگی میشود. چیزی که ما میدانیم این است که ارتباطی وجود دارد. از دیدگاه بیماران، مهم است با پزشک در مورد نگرانیهای خود درباره افسردگی یا دیابت در بارداری صحبت کنند. خوشبختانه زنان در دوره بارداری تماس زیادی با کادر درمانی دارند پس فرصت بیشتری برای رسیدگی به نگرانیها وجود دارد.»

پژوهشگران امید دارند ارتباط این دو بیماری تشخیص زنان در معرض خطر و مراقبت از آنها را آسانتر سازد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG