لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

پیاده روی خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد


پیاده روی خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد
پیاده روی خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد

نتایج یک پژوهش جدید حاکی است پیاده روی نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه احتمال ابتلای افراد به بیماری دیابت نوع دو را کاهش می دهد.

دانشمندان استرالیایی با اندازه گیری قد، وزن و میزان حساسیت انسولین ششصد بزرگسال بین سال های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٥ دریافتند افرادی که پس از گذشت پنج سال بیشتر پیاده روی کرده بودند، نه تنها لاغرتر بودند بلکه سطوح انسولین پایین تر داشتند و درنتیجه احتمال ابتلای آن ها به بیماری دیابت کمتر بود.

دانشمندان از شرکت کنندگان در این آزمایش خواستند تا یک فرم در مورد شیوه زندگی را پر کنند و میزان پیاده روی خود در طی دو روز متوالی را با گام شمار اندازه گیری کنند.

بسیاری از دولت ها و مقامات بهداشتی کشورهای جهان به مردم توصیه می کنند که هر روز به اندازه ده هزار قدم و معادل هشت کیلومتر پیاده روی کنند.

پژوهشگران «موسسه تحقیقاتی کودکان ماردوک» در ملبورن استرالیا که این مقاله تحقیقی را منتشر کرده اند، می گویند اگر فردی که منفعل است و زیاد تحرک ندارد تعداد پیاده روی روزانه اش را به آستانه ده هزار قدم برساند، میزان توده چربی بدن خود را تا تقریباً یک درجه کاهش می دهد و در نهایت سطح حساسیت انسولین این فرد تا سه برابر بهبود می یابد.

بنا به توصیه پزشکان و کارشناسان بهداشتی، کاهش وزن و ورزش از جمله مهمترین عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت هستند.

مشاوران «انجمن دیابت آمریکا» می گویند افزایش میزان پیاده روی، فعالیت بیشتر و استفاده از پله به جای آسانسور تاثیر بسیار مهمی بر سلامت جسمی و پیشگیری از ابتلای به دیابت خواهد داشت.

این تحقیق با بودجه دولت استرالیا و شرکت های تولید کننده داروی دیابت تکمیل شده است.

نتایج این پژوهش جدید در شماره ( ١٤ ژانویه ) نشربه «BMJ» منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG