لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

گردو احتمال ابتلا به دیابت را کم می کند؟


نتایج یک تحقیق ده ساله در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد، نشان داده که افزودن گردو به رژیم غذایی، خطر ابتلا به دیابت را کم می کند.

نتایج تازه انتشار یافته یک پژوهش پزشکی ده ساله که در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد انجام شده،‌ یافته هایی تازه را به دانش پزشکان پیرامون پیشگیری از دیابت افزوده است.

این پژوهش که بر شماری از بیماران دیابتی و گروهی که در معرض خطر ابتلا به دیابت اند انجام شده، حاکی از آن است که خوردن گردو از میزان خطر ابتلا به دیابت می کاهد.
نتایج این تحقیق نشان داده که زنانی که دست کم دو تا سه بار در هفته یک بسته ۲۸ گرمی گردو می خورند، خطر ابتلای خود به دیابت نوع دوم را ۲۴ درصد کمتر می کنند.

یافته های پزشکی حاکی از آن است که گردو به کاهش تورم بافت ها و جلوگیری از ابتلا به سرطان، آرتروز، و بیماری های قلبی نیز کمک می کند.

از دیابت به عنوان یکی از بیماری های همه گیر امروزین سراسر جهان یاد می شود.
پژوهشی که بر روی جامعه ای ۱۴۰ هزار نفری از زنان در آمریکا انجام شده، نشان داده که خوردن مشتی گردو چند بار در هفته، بر صیانت از سلامتی زنان نیز اثر بزرگی دارد.

نتایج این پژوهش بر بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند، یافته های تحقیقات گذشته در این خصوص را تأیید می کند. این پژوهش اما، گسترده ترین پژوهشی است که تاکنون پیرامون خوراکی های جنبی(موادی که غیر از وعده های اصلی غذایی در طول روز خورده می شوند)، بر روی این دست بیماران انجام شده است.

به رغم آن که این پژوهش ده ساله دانشگاه هاروارد، روی جامعه ای از زنان پرستارِ ۳۵ تا ۷۷ ساله انجام شده، به گفته محققان و پزشکانی که در آن دست داشته اند، به سادگی به جامعه آماری گسترده زنان و همچنین به مردان قابل تعمیم است. تعداد بیماران مورد تحقیق، ۱۳۷ هزار و ۸۹۳ زن بوده است.

حمله قلبی، کوری و قطع اعضا در میان عوارض عدم درمان صحیح دیابت است. اضافه وزن، رژیم نامناسب غذایی و عدم فعالیت کافی بدنی، در میان عوامل ایجاد دیابت هستند.

خوردن گردو بیش از انواع دیگر میوه های مغزدار‌(چون پسته، فندق و بادام) بر سلامت قلب و عروق و بافت ها و مفاصل اثرگذار است، چون میزان چربی مفید و اومگا-۳ در گردو از اغلب میوه های دانه دار دیگر بیشتر است.

از سوی دیگر، چند ماه پیش، محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس انجلس اعلام کردند که تازه ترین یافته های آنها حاکی از آن است که میزان باروری و شمار اسپرم مردان ۲۰ تا ۴۰ ساله با خوردن روزانه گردو افزایش می یابد.

نتایج تحقیق تازه مربوط به دیابت در دانشگاه هاروارد در حالی منتشر شده که در آمریکا و بریتانیا، پیش بینی های پزشکی دال بر آن است که تا سال ۲۰۳۰ تعداد مبتلایان به دیابت به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

تحقیقی که نتیجه آن اخیراً از سوی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا منتشر شده، نشان داده که خوردن میوه های مغزداری چون بادام، گردو، بادام هندی و پسته به جلوگیری از اضافه وزن کمک می کند.
XS
SM
MD
LG