لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

انجمن پزشکان آمریکا چاقی را نوعی بیماری شناخت


اقدام انجمن پزشکان آمریکایی در به رسمیت شناختن چاقی به عنوان بیماری، شیوه پوشش خدمات درمان چاقی و شیوه تغذیه توسط شرکت های بیمه را متحول می کند.

انجمن پزشکان آمریکایی که بزرگترین نهاد پزشکی این کشور است، در نشست سالانه خود که هفته گذشته برگزار شد، چاقی را رسماً به عنوان بیماری شناخت.

این تعریف تازه انجمن پزشکان آمریکایی از اضافه وزن می تواند به افزایش سرمایه گذاری دولتی برای انجام پژوهش درخصوص چاقی منتج شود و راهی برای کمک مالی شرکت های بیمه خدمات درمانی به بیمارانی که از اضافه وزن رنج می برند، بگشاید.

انجمن پزشکان آمریکایی می گوید درمان اضافه وزن مستلزم مجموعه ای از معالجات پزشکی است که شامل درمان و پیشگیری خواهد بود. اغلب شرکت های بیمه درمانی آمریکا هزینه ای برای مراجعه بیماران به پزشک یا متخصص تغذیه برای درمان چاقی تقبل نمی کنند.

بر اساس آمار رسمی مرکز درمان و پیشگیری بیماری در آمریکا میزان چاقی در این کشور بین سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۲ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته، نزدیک به ۳۰ درصد بزرگسالان آمریکایی به چاقی بیمارگونه مبتلایند، و میزان چاقی کودکان طی سه دهه اخیر بیش از دو برابر شده است.

سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که هر سال دست کم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سراسر جهان بر اثر اضافه وزن جان می سپارند. از هر سه آمریکایی یک نفر از آنها اضافه وزن دارند.

اضافه وزن بیمارگونه به بیماری های قلبی از جمله سکته و تنگی عروق منتهی می شود و فشار خون بالا و دیابت نوع۲ از جمله دیگر عوارض آن است.

چاقی در ایران نیز یکی از مشکلاتی تلقی می شود که تندرستی شهروندان را تهدید می کند.

وزیر بهداشت ایران گفته است که حدود ۶۰ درصد ایرانیان اضافه وزن دارند و تنها ۲۰ درصد از آنها به طور مرتب ورزش می کنند. وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که نزدیک به ۴۴ درصد از ایرانیانی که بین ۱۵ و ۶۴ ساله هستند، گرفتار اضافه وزنند و از این عده، نزدیک به ۳۹ درصد از آنها دچار کم تحرکی هستند.

بر مبنای آمار رسمی حدود ۱۱ درصد ایرانیان به دیابت مبتلا هستند و نیمی از آنها از این موضوع ناآگاهند. پزشکان می گویند روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی تا ۵۰ درصد از خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کم می کند.

مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم ایران که ریاست آن را دکتر فریدون عزیزی، متخصص شناخته شده غدد، به عهده دارد، اعلام کرده است که چاقی مفرط در میان زنان ایران ۳۵ و در مردان آن کشور ۱۵ درصد است.
XS
SM
MD
LG