لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

اسلواکی جت‌های جنگنده در اختیار اوکراین قرار می‌دهد


یک هواپیمای جنگنده «میگ-۲۹» در پایگاه هوایی اسلیاک، اسلواکی - آرشیو
یک هواپیمای جنگنده «میگ-۲۹» در پایگاه هوایی اسلیاک، اسلواکی - آرشیو

اسلواکی روز جمعه طرحی را برای ارائه هواپیماهای جنگنده «میگ» به اوکراین تصویب کرد.

اسلواکی پس از لهستان دومین کشور ناتو است که به درخواست‌های متعدد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، برای کمک به نبرد کشورش در برابر تهاجم روسیه پاسخ مثبت داده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، ادوارد هگر، نخست وزیر اسلواکی، گفت که کشورش با ارائه ناوگانی از ۱۳ «میگ-۲۹» بازنشسته به اوکراین «در سمت درست تاریخ» ایستاده است.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، ارتش روسیه و نیروهای گروه «واگنر» اخیراً در غرب رودخانه باخموتکا در شهر باخموت جای پا باز کرده‌اند.

به گفته این وزارتخانه، رودخانه باخموتکا اخیرا به خط مقدم نبرد در شهر باخموت منطقه دونباس تبدیل شده است. در این گزارش آمده است که نیروهای اوکراینی همچنان به دفاع از بخش غربی شهر ادامه می‌دهند.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که روس‌ها احتمالاً پس از تکمیل پرسنل و پر کردن ذخایر مهمات خود، «پتانسیل تهاجمی» خود را افزایش خواهند داد و تا آن زمان، فرماندهان روس «احتمالا مجبور خواهند شد بین انجام عملیات تهاجمی و دفاع یکی را انتخاب کنند.»

وزیر امور خارجه چین نیز روز پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی خود گفت، چین امیدوار است که راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای درگیری در اوکراین وجود داشته باشد و از روسیه و اوکراین می‌خواهد تا برای گفتگوهای صلح پای میز مذاکره بیایند.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که «چین گانگ» به «دیمیترو کولبا» گفته است که چین «خود را متعهد به ترویج صلح و پیشبرد مذاکرات کرده است و از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا شرایط را برای گفتگوهای صلح فراهم کند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG