لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

اوکراینی‌ها تجهیزات جدید و پیشرفته می‌خواهند؛ لهستان پیشقدم می‌شود


اوکراین از متحدان غربی خود خواسته است، سخت‌افزار و مهمات نظامی مدرن‌تری را در اختیار این کشور بگذارند. فرماندهان اوکراینی معتقدند این تسلیحات در این دوئل توپخانه‌ای شدید، می‌توانند نقشی حیاتی ایفا کنند.

در این راستا، لهستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در نظر دارد برای کمک به مقاومت کی‌یف در برابر حملات روسیه، چهار فروند هواپیمای جنگنده «میگ-۲۹» را در اختیار اوکراین قرار دهد. لهستان اولین کشور عضو ناتو خواهد بود که به اوکراین هواپیماهای جنگنده تحویل می‌دهد.

آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان گفت که این هواپیماها «طی چند روز آینده» و پس از سرویس، به اوکراین تحویل داده خواهد شد.

کاخ‌سفید در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری لهستان اعلام کرد که تصمیم ورشو تغییری در موضع آمریکا مبنی بر عدم تحویل هواپیمای جنگنده به اوکراین ایجاد نخواهد کرد.

رئیس جمهوری لهستان در یک کنفرانس خبری در ورشو با همتای جدید چک خود پتر پاول، حمایت مشترک دو کشور از کی‌یف را ابراز کرد.

دودا گفت: «جمهوری چک و لهستان کشورهایی هستند که در حمایت از اوکراین، چه در سطوح انسانی و چه در سطوح نظامی، پیشتاز مطلق هستند.

به گزارش رویترز، تنها در روز پنج‌شنبه، صدای شلیک ده‌ها گلوله از مواضع اوکراینی در نزدیکی شهر «چاسیویار» و «باخموت» شنیده شد.

در حالی که به نظر می‌رسد روسیه با هزینه بسیار در مناطق کلیدی از جمله باخموت، در حال پیشرفت است، کی‌یف می‌گوید که «همچنان مصمم به مقاومت است.»

از زمان یک ضد حمله بزرگ توسط اوکراین در سال گذشته، جنگ میان روسیه و اوکراین به یک درگیری طولانی با عواقبی در حال افزایش تبدیل شده است. امتداد این جنگ از مرز روسیه در شمال تا شبه جزیره کریمه در جنوب کشیده شده است، تاکنون ده‌ها هزار سرباز و غیرنظامی از هر دو طرف درگیر، کشته و زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG